Największy i ostatni… Służba ORP „Warszawa” w Polskiej Marynarce Wojennej

1 dzień temu

ORP „Warszawa” był największym i jak dotąd ostatnim niszczyciel w polskiej flocie (nie licząc ORP „Błyskawica”, pełniącego funkcje muzealne). Wydzierżawiony od ZSRR w 1987 roku, wszedł do służby jako sukcesor pierwszego niszczyciela rakietowego ORP „Warszawa”. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 9 stycznia 1988 roku, a matką chrzestną okrętu została Krystyna Antos, pracowniczka Huty Warszawa.

Został zbudowany w radzieckiej stoczni im. 61. Komunardów w Mikołajowie (obecnie Ukraina). Położenie stępki miało miejsce 15 listopada 1966 roku, wodowanie 6 lutego 1968 roku, a wejście do służby w marynarce ZSRR jako „Smiełyj” nastąpiło 27 grudnia 1969 roku. W 1985 roku okręt przeszedł kapitalny remont w Rydze.

ORP „Warszawa”, o numerze burtowym 271, został wydzierżawiony w czasie schyłku Układu Warszawskiego. Warunki umowy między Polską a ZSRR nie były korzystne dla strony polskiej. Nie pozwalały one na modernizację jednostki, co ograniczało jej możliwości adaptacyjne. Okręt przybył do Gdyni na przełomie października i listopada 1987 roku, a intensywne szkolenie polskiej załogi trwało do końca roku.

Pierwszym dowódcą niszczyciela został kmdr por. Jerzy Wójcik, ostatni dowódca poprzedniego okrętu o tej samej nazwie. ORP „Warszawa” wszedł w skład 3 Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego i gwałtownie rozpoczął udział w międzynarodowych manewrach, obejmujących Bałtyk, cieśniny duńskie i Morze Północne. Pełniąc funkcję flagowego okrętu Marynarki Wojennej, brał udział w wizytach zagranicznych i reprezentował Polskę.

Po transformacji ustrojowej w Polsce w 1989 roku ORP „Warszawa” przez dwa lata nie opuszczał krajowych wód. W 1992 roku jednostka przeszła na polską własność jako część rozliczenia długów rosyjskich wobec Stoczni Marynarki Wojennej. Druga połowa lat 90. przyniosła intensyfikację działań operacyjnych, w tym udział w manewrach z flotami nowych sojuszników z NATO.

Wejście do służby amerykańskich fregat typu „Oliver Hazard Perry” (ORP „Gen. K. Pułaski” w 2000 roku i ORP „Gen. T. Kościuszko” w 2002 roku) zwiększyło zdolności polskiej Marynarki Wojennej, jednocześnie zmniejszając znaczenie i intensywność użycia ORP „Warszawa”. Znaczna część jego załogi została przeniesiona na nowe jednostki.

Ostatecznie, 5 grudnia 2003 roku, niszczyciel zakończył służbę, zamykając epokę polskich niszczycieli rakietowych. Po wycofaniu ze służby okręt został sprzedany na złom i rozebrany w Stoczni Gdańskiej.

fot: Muzeum Marynarki Wojennej

Idź do oryginalnego materiału