Stan faktyczny i prawny
WSA w Gdańsku zajął się sporem podatkowym związanym z panelami fotowoltaicznymi. Wiosną 2022 r. do fiskusa z wnioskiem o interpretację podatkową zwróciła się firma, która prowadziła działalność gospodarczą w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Spółka planowała na terenie Gminy rozpocząć inwestycję polegającą na wybudowaniu farmy fotowoltaicznej. We wniosku o interpretację przedsiębiorcy podali specyfikację techniczną planowanej inwestycji. Chodziło o montaż paneli (ogniw) fotowoltaicznych na otwartym terenie, przy czym owe panele składały się z płyt krzemowych półprzewodnikowych, które pod wpływem promieniowania świetlnego działają jako generatory energii elektrycznej. Firma tłumaczyła, iż panele są elementami wymiennymi niepołączonymi w sposób trwały z ramą, jak również ze słupem wbitym w ziemię. Są za to połączone siecią kabli poprowadzonych pod powierzchnią gruntu wykopem o szerokości 0,5 m. Dodatkowymi elementami farmy miały być przetwornice i transformatory, które również nie są połączone w sposób stały z gruntem. Panele fotowoltaiczne miały być montowane na specjalnych ramach, które następnie przytwierdza się do słupów wbijanych do ziemi przy użyciu małego kafara. Spółka wyjaśniła, iż planowana farma miałaby być wybudowana na działce gruntowej o powierzchni 2 ha, przy czym przedmiotem zabudowy będzie maksymalnie 30% gruntu i ta część gruntu będzie wyłączona z produkcji rolnej. Pozostała część gruntu, nieprzeznaczona na infrastrukturę techniczną, pozostanie gruntem rolnym, na którym będą zasiane trawy.
Przedsiębiorcy chcieli wiedzieć:
- Jaką powierzchnię gruntu należy przyjąć do opodatkowania podatkiem od nieruchomości w zakresie gruntów przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej?;
- Czy panele fotowoltaiczne są budowlami w rozumieniu przepisów art. 1a ust. 1 pkt. 2 ustawy z 12.1.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 70; dalej PodLokU) i czy podlegają opodatkowaniu stawką podatku od wartości budowli?;
- Czy panele fotowoltaiczne są urządzeniami technicznymi posiadającymi części budowlane w postaci pali do mocowania na gruncie?.
Przedstawiając fiskusowi swój punkt widzenia, spółka wskazała, iż w jej ocenie opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w stawce przewidzianej dla gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowana powinna być powierzchnia gruntu faktycznie wykorzystywana do jej prowadzenia, czyli teren przysłonięty panelami fotowoltaicznymi. Przedsiębiorcy uważali ponadto, iż panele fotowoltaiczne nie są budowlami w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt. 2 PodLokU, gdyż są wymiennymi urządzeniami energetycznymi z możliwością ich montażu w dowolnym miejscu, a co za tym idzie – nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowle. Ponieważ jednak planowane panele fotowoltaiczne miały posiadać części budowlane w postaci słupów, na których miały być usadowione, słupy te, jako budowle, powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości przy stawce 2%.
Skarbówka była jednak innego zdania. W opinii Organu podatkowego spółka powinna płacić podatek według najwyższej stawki i to od całego gruntu, bowiem jest on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Koszenie trawy na gruntach, które spółka określała mianem rolniczych, ma następować jedynie „przy okazji”. Fiskus zauważył, iż panele fotowoltaiczne będą wręcz zacieniały roślinność, co ograniczy jej wzrost.
W ostatniej kwestii Organ podatkowy stwierdził, iż ze względu na złożony charakter farmy wszystkie elementy, w tym urządzenia, instalacje, elementy konstrukcyjne są ze sobą zintegrowane, stanowiąc tym samym jednolity „ustrój konstrukcyjny”. W ocenie skarbówki tylko w połączeniu ze wszystkimi elementami panele stanowią całość techniczno-użytkową i mogą spełniać swoją funkcję oraz stanowić źródło energii odnawialnej. Paneli nie można zatem „rozbijać” na czynniki (elementy) o charakterze budowlanym i niebudowlanym.
Rozstrzygnięcie WSA
Spółka zaskarżyła uzyskaną interpretację, a WSA w Gdańsku w wyroku z 7.3.2023 r., I SA/Gd 1071/22, Legalis, częściowo stanął po jej stronie. Sąd uznał, iż zarówno powierzchnia gruntu, na której znajdują się panele fotowoltaiczne, jak również infrastruktura towarzysząca, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawek adekwatnych dla prowadzenia działalności. Bez znaczenia było zatem, iż część gruntu ma być wykorzystywana rolniczo.
Z kolei co do kwalifikacji ogniw fotowoltaicznych jako budowli Sąd przychylił się do twierdzenia spółki i uznał, iż owe ogniwa nie stanowią budowli. WSA w Gdańsku zauważył, iż ogniwa fotowoltaiczne wraz ze stołami konstrukcyjnymi oraz innymi elementami farmy tworzą całość użytkową, ale nie tworzą całości technicznej, gdyż są wykonane według innej techniki. Za budowle należy uznać tylko części budowlane całego urządzenia (np. kotwy, palowanie, płyty betonowe). Dlatego tylko w takim zakresie podlegają one podatkowi od nieruchomości.