Autor: FWG
Podcast Free Cities, prowadzony przez Free Cities Foundation, którego gospodarzem jest filmowiec Timothy Allen, przedstawia historie ludzi, którzy budują, mieszkają i opowiadają się za “wolnymi miastami”. W najnowszym odcinku Marek Tatała, Dyrektor Zarządzający FWG, opowiada o działalności fundacji oraz porusza z kwestie decentralizacji, polskich trendów politycznych, sukcesów wolnorynkowych rozwiązań na świecie oraz tego, czy członkostwo w UE jest dla Polski korzystne.
Marek Tatała: Waga wolności gospodarczej.
– Fundacja Wolności Gospodarczej ma na celu integrację środowisk liberalnych, wolnorynkowych, poprzez budowanie mostów między różnymi grupami w Polsce – mówił ekonomista Marek Tatała podczas nagrania podcastu w siedzibie FWG w Warszawie. Jak dodał, FWG jest ośrodkiem wspierającym różne organizacje i projekty w Polsce, gdzie można ubiegać się o granty. Fundacja dużo uwagi poświęca sprawnej komunikacji w polskim ruchu wolnościowym, aby promować się nawzajem i maksymalizować korzyści dla wizerunku liberalizmu.
Duża część rozmowy dotyczyła polskiej polityki. Jak wskazał ekonomista, “Prawo i Sprawiedliwość” nazywa siebie prawicowymi konserwatystami, ale są bardziej lewicowi niż niektórzy socjaldemokraci w Polsce. – Renacjonalizują gospodarkę, wprowadzają nowe przepisy, wiele nowych podatków i nieszczególnie lubią wolny rynek – tłumaczył w podcaście. Przekonywał, iż PiS wykorzystuje populistyczne taktyki, by wygrać wybory, obiecując społeczeństwu korzyści finansowe. Mimo tego, jest nadzieja, iż klasyczni liberałowie z różnych partii stworzą platformę współpracy wewnątrz parlamentu – zaznaczył.
Dyskusja weszła również na temat reformy emerytalnej w Polsce, która miałaby być trwalsza i przystosowana do warunków demograficznych. CEO FWG zaproponował m. in wyrównanie wieku emerytalnego między płciami. Zasygnalizował także potrzebę jasnego systemu dla aktywności prywatnych funduszy emerytalnych.
Zapytany o swoje konkretne poglądy w ramach ruchu wolnościowego, Tatała przedstawił się jako klasyczny liberał, który wierzy w ograniczony rząd, ale nie jego całkowity brak. Jak zwrócił uwagę, libertarianie chcieliby porzucić państwo i uczynić wszystko prywatnym, co jest atrakcyjnym pomysłem, ale jeszcze nie w pełni zrozumianym lub wdrożonym. – Myślę, iż czasami utopie są dobre. Były socjalistyczne i komunistyczne utopie i nie zostały użyte w dobrym celu. W rzeczywistości wielu ludzi zginęło z powodu tych utopii, ale nigdy nie słyszałem o kimś kto poniósł śmierć pod hasłem głoszenia libertariańskiej utopii – zaznaczył.
Pozostała część rozmowy dotyczyła m. in. profesjonalizacji ruchu wolnościowego w Polsce, przyczyn polaryzacji społeczeństwa, kwestii otwartości granic oraz bilansu korzyści członkostwa w Unii Europejskiej i niezbędnych reform, jakie UE powinna przeprowadzić.
Całość nagrania jest dostępna tutaj. Poza tym podcast jest dostępny także w Spotify, Apple, Amazon, Google i Pocket Casts.
Wszystkie odcinki można znaleźć pod tym linkiem.
Czym jest Free Cities Foundation?
Fundacja “Free Cities” współpracuje z władzami i społecznościami lokalnymi, które stoją na straży praw i wolności jednostki. Jak mówią o sobie jej założyciele, misją fundacji jest wspieranie innowacji w zarządzaniu, które prowadzą do większej wolności i dobrobytu człowieka. – Inspirujemy, informujemy i łączymy ludzi, aby przyspieszyć tworzenie globalnego rynku wspólnego życia w “wolnych miastach” – czytamy na ich stronie internetowej.
Niezależnie od tego, czy chce się zostać mieszkańcem Wolnego Miasta, czy wesprzeć fundację w jej misji tworzenia wolności za naszego życia, każdy może się zaangażować.