Freedom! Do sił morskich USA dołącza przedostatni okręt kontrowersyjnej serii

gospodarkamorska.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


W stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin odbyło się przekazanie zamawiającemu USS Beloit (LCS 29), okrętu typu Freedom. Należy on do serii jednostek klasy LCS (Littoral Combat Ship)., która prawdopodobnie zapisze się w najnowszej historii amerykańskiej branży morskiej jako wyjątkowo nieudana. Nowy nabytek US Navy jest przedostatnim, jaki powstaje w amerykańskim zakładzie należącym do włoskiego koncernu.

Okręt został zamówiony w 2018 roku, a jego wodowanie miało miejsce w maju 2022 roku. Przekazanie zamawiającemu nastąpiło 1 października po pomyślnym zakończeniu prób morskich. Oficjalne rozpoczęcie służby zostanie poprzedzone ceremonią z udziałem władz oraz kadry dowódczej sił morskich. Jednostka jest pierwszą w historii US Navy, która swoją nazwą honoruje miasto Beloit, leżące w stanie Wisconsin.

USS Beloit (LCS 29) jest przedostatnim okrętem typu Freedom, który został przekazany do amerykańskiej marynarki wojennej. Okręt ma 115,3 metra długości i maksymalną wyporność 3900 ton. Osiąga prędkość wynoszącą maksymalnie 47. Napęd stanowią dwie turbiny gazowe Rolls-Royce MT30 36 MW, dwa silniki diesla Fairbanks Morse Colt-Pielstick 16PA6B STC i cztery pędniki Rolls Royce Kamewa 153SII. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i automatyzacji systemów okrętowych załoga jest nieduża, licząc do 50 oficerów i marynarzy, z możliwością zwiększenia do 65 w zależności od celów misji. Kluczowym do prowadzenia działań był system walki elektronicznej ESM Argon ST WBR-2000, wspierany przez system wabików Terma A/S SKWS. Wsparcie zapewniał radar EADS TRS-3D 3D do przeszukiwania powietrza i przestrzeni nawodnej, system zarządzania walką Lockheed Martin COMBATSS-21, a także moduł działań przeciwokrętowych (Anti-Ship Warfare, ASW) N/SQR-20 Multi-Function Towed Array.

Uzbrojenie okrętu tego typu stanowią w podstawowym wariancie działo morskie Mk 110 57 mm, cztery karabiny maszynowe 12,7 mm, dwa karabiny Mk44 Bushmaster II 30 mm, a także 21 rakiet przeciwlotniczych RIM-116. Oprócz tego okręty typu Freedom przygotowano z myślą o doposażeniu w dodatkową broń w zależności od prowadzonych działań, takich jak zwalczanie okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASuW), zwalczanie min (Mine Warfare, MiW) oraz innych działań w ramach walki na morzu (Surface Warfare, SuW). W swoim wyposażeniu każdy ma także dwie jednostki powietrzne. Są to albo dwa śmigłowce MH-60R Seahawk, albo jeden MH-60R Seahawk i zdalnie sterowany pojazd latający (Vertical Take Off and Landing Tactical Unmanned Aerial Vehicle, VTUAV) Northrop Grumman MQ-8 Fire Scout.

Seria Freedom, podobnie jak Indenpendence, jest bardzo krytycznie oceniana tak przez komentatorów, jak i samych użytkowników. Ci ostatni regularnie skarżyli się na problemy, w tym liczne awarie sprzętu i nieefektywność w okrętu w działania. Z obecnych w służbie 14 wycofano pięć, w tym USS Freedom (LCS-1), działającym w latach 2008-2021, USS Siux City (LCS-11) w służbie od 2016 do 2023 roku, .USS Milwaukee (LCS-5), będący pod gwiaździstą banderą od 2015 od 2023 roku. Dwa kolejne, USS Detroit (LCS-7) i USS Little Rock (LCS-9) zakończyły służbę tego samego dnia, 29 września 2023 roku (pierwszy po siedmiu latach, drugi po zaledwie sześciu). Co trzeba nadmienić amerykańskie władze w pewnym momencie planowały choćby wycofać prawie wszystkie jednostki z tej serii. Krótko zainteresowanie nabycia ich wyrażała Grecja, ale przedstawiciele jej resortu obrony wycofali się z tego, określając LCS-y jako... „zbyt zużyte”.

Aktualnie w budowie pozostaje wciąż USS Cleveland (LCS-31), zwodowany w kwietniu 2023 roku. Jego wcielenie do służby najprawdopodobniej nastąpi w przyszłym roku, kończąc tym samym budowę niesławnej serii, trwającą od 2005 roku. Aktualnie Fincantieri Marinette Marine rozpoczyna prace nad pierwszymi od dekad okrętami klasy fregata dla US Navy, typu Constellation.

Idź do oryginalnego materiału