W Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”, realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021. Mówiono m.in. o innowacyjnych projektach oraz o doświadczeniach ze współpracy polsko-norweskiej i jej dalszego rozwoju.
W spotkaniu zorganizowanym 21 listopada wzięli udział liderzy biznesu, eksperci, innowatorzy i przedstawiciele rządu. Program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” skupia się na redukcji różnic w rozwoju ekonomicznym oraz społecznym Polski i Norwegii i na wzmacnianiu relacji dwustronnych, w tym między przedsiębiorcami. Celem jest wsparcie innowacyjnych rozwiązań w polskich firmach związanych z zielonymi oraz niebieskimi technologiami (dotyczącymi rozwoju w obszarze morza i wód śródlądowych) oraz poprawiających jakość życia. Program wspierał również kobiety prowadzące działalność gospodarczą.
Jak podkreślił podczas otwarcia konferencji Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), program przyczynił się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce oraz do wzmocnienia współpracy między firmami z obu krajów.
Joanna Zembaczyńska-Świątek, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, mówiła natomiast o tym, iż PARP, po raz pierwszy będąc operatorem programu, wykorzystała wieloletnie doświadczenie we wspieraniu firm. Podkreśliła też znaczenie współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym MFiPR oraz z partnerami ze strony darczyńcy z Innovation Norway i z Biurem Mechanizmów Finansowych.
W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli poznać przykłady projektów, które otrzymały dofinansowanie, i dowiedzieć się, jakie efekty dla ich biznesu miały te środki. Wysłuchali oni inspirujących historii sukcesu, od innowacyjnych aplikacji medycznych, przez rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi, po interesujące projekty skierowane do seniorów. Uczestnicy mogli też obejrzeć wiele ciekawych prezentacji dofinansowanych projektów, m.in. innowacyjnej aplikacji mobilnej iYoni App, wspierającej płodność, poznać szczegóły usługi Independent Living, wykorzystującej innowacyjne technologie poprawiające jakość życia osób starszych, realizowanej przez Villę Zakątek z Lublina czy posłuchać o najnowocześniej- szych badaniach środowisk wodnych wykorzystujących środowiskowe DNA.
Podczas spotkania odbyły się trzy panele dyskusyjne: „Długofalowe korzyści dla biznesu ze współpracy polsko-norweskiej”, „Zielone Innowacje: napęd zrównoważonej gospodarki” oraz „Zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych”, podczas których beneficjenci programu i eksperci dzielili się swoim doświadczeniem.
Monika Karwat-Bury z PARP w swoim wystąpieniu omówiła efekty programu. Dzięki środkom z funduszy norweskich przedsiębiorcy wprowadzili m.in. 216 innowacyjnych technologii, procesów oraz rozwiązań, skomercjalizowali 215 innowacyjnych usług, produktów i procesów i zarejestrowali 20 wniosków o ochronę własności intelektualnej. Powstało również niemal 360 miejsc pracy. Warto dodać, iż te wskaźniki zostały przekroczone w stosunku do założeń początkowych programu, którego budżet wyniósł 92,765 mln euro.