HR-owe Koło Ratunkowe: Obowiązki informacyjne wobec komornika

1 miesiąc temu

Jestem początkującą kadrową. W tym tygodniu wpłynęło pismo od komornika wzywające do zajęcia wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Komornik chce, abyśmy wysłali do niego odpowiedź na jego pismo. Jak mam to zrobić? Jakie informacje powinnam tam przekazać komornikowi?

Nieudzielenie informacji komornikowi zagrożone karą grzywny

Po otrzymaniu od komornika pisma wzywającego do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia lub wierzytelności pracownika czy osoby wykonującej pracę na podstawie umowy cywilno-prawnej (zlecenia lub o dzieło) pracodawca (podmiot zlecający pracę) jest zobowiązany udzielić na nie odpowiedzi w ciągu 7 dni. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy dłużnik jest przez cały czas zatrudniony, jak i wtedy kiedy zatrudnienie się już zakończyło. Niedopełnienie tego obowiązku lub niedotrzymanie terminu jest zagrożone karą grzywny w wysokości choćby do 5000 zł. Komornik odstąpi od jej wymierzenia, o ile zaniechania nie wynikały z winy od pracodawcy. Może też powtarzać grzywnę, o ile pracodawca przez cały czas uchyla się od wykonania swoich obowiązków.

Jakich informacji można udzielić komornikowi, który zajął wynagrodzenie pracownika?

Sam zakres informacji, jakie powinny się znaleźć w odpowiedzi zależy od tego, czego dotyczy zajęcie: wynagrodzenia czy wierzytelności. Dlatego pierwsze co należy zrobić, to dokładnie przeczytać treść wezwania do potrąceń. Mówiąc o wynagrodzeniu mamy na myśli wynagrodzenie osoby będącej pracownikiem. Wierzytelnościami natomiast są wypłaty kierowane do osób niebędących pracownikami oraz takie wypłaty dokonywane na rzecz pracowników, które nie stanowią ich wynagrodzenia. Mogą to być np. zasiłki z ubezpieczenia społecznego (chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy), czy świadczenia finansowane z ZFŚS.

Jeżeli zajęcie dotyczy wynagrodzenia pracownika, odpowiedź powinna zawierać przede wszystkim informacje dotyczące tego wynagrodzenia, tj.:

  • zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika brutto wraz ze wszystkimi dodatkowymi
  • wskazanie kwoty i terminu przekazywania zajętego wynagrodzenia,
  • wskazanie przeszkód, które uniemożliwiają realizację zajęcia z podaniem ich rodzaju, w szczególności czy inne osoby roszczą sobie prawa, w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie, oraz jakiego rodzaju roszczeń dotyczy.

Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany każdorazowo niezwłocznie powiadomić komornika o zmianie powyżej wymienionych okoliczności. Na żądanie komornika pracodawca powinien także przekazać informację o wymiarze czasu pracy, w jakim zatrudniony jest dłużnik, danych osobowych dłużnika (data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, NIP, numer rachunku bankowego lub wskazanie czy wypłata została dokonana do rąk dłużnika), informację miesięczną ZUS IMIR (dawniej RMUA) zwykle za okres 3 miesięcy.

Obowiązki informacyjne w przypadku zajęcia wierzytelności

W przypadku, kiedy zajęciu podlega wierzytelność, komornika informujemy o tym czy i w jakiej wysokości dłużnikowi przysługuje zajęta wierzytelność czy też odmawia zapłaty i z jakiej przyczyny, czy inne osoby roszczą sobie prawo do wierzytelności, czy i w jakim sądzie toczy się lub toczyła sprawa o zajętą wierzytelność oraz czy i o jakie roszczenie została skierowana do zajętej wierzytelności egzekucja przez innych wierzycieli.

Błędne wezwanie do zajęcia wynagrodzenia lub wierzytelności nie zwalnia z obowiązku potrącenia

Gdyby okazało się, iż komornik skierował wezwanie niewłaściwe ze względu na rodzaj zatrudnienia dłużnika, np. zajęcie dotyczyło wynagrodzenia, a dłużnik jest zleceniobiorcą, zleceniodawca jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym komornika. Nie oznacza to jednak, iż nie będzie mógł dokonać potrącenia. Zgodnie bowiem z art. 900 kpc zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi.

Obowiązki pracodawcy dłużnika w przypadku rozwiązania umowy o pracę

W razie rozwiązania umowy z dłużnikiem będącym pracownikiem, pracodawca ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym komornika. Zamieszcza także informację o zajęciu należności w świadectwie pracy, które wydaje pracownikowi. Informacja ta powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność oraz numer sprawy egzekucyjnej. o ile wie kto jest nowym pracodawcą dłużnika, przesyła mu dokumentację dotyczącą zajęcia, a także powiadamia o tym komornika.

W przypadku dłużników nie będących pracownikami nie ma wprawdzie wprost obowiązku informacyjnego do komornika, ale przy braku wpłat komornik prawdopodobnie wezwie do złożenia wyjaśnień, których nieudzielenie może skutkować grzywną. Warto zatem wcześniej przesłać komornikowi taką informację.

Idź do oryginalnego materiału