Pani Moniko, Dowiedziałam się dzięki Internetowi, iż gdy kwota zasiłku macierzyńskiego jest niższa, niż kwota świadczenia rodzicielskiego, macierzyński należy wyrównać. Chciałabym upewnić się jak zrobić to prawidłowo. Czy mogłaby Pani pomóc?
Napisała do mnie Ania, Czytelniczka mojego bloga.
Kiedy przysługuje podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego?
W przypadku, gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego, jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, która wynosi 1000 zł zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, kwotę zasiłku macierzyńskiego podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego przysługuje za okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego zarówno w przypadku nieprzerwanego okresu pobierania tego zasiłku, jak i w sytuacji gdy w pobieraniu zasiłku wystąpi przerwa.
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego przysługuje w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres:
- urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego;
- urlopu rodzicielskiego.
Komu nie przysługuje podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego?
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego nie przysługuje ubezpieczonemu pobierającemu zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego oraz osobie pobierającej zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Jak obliczyć kwotę świadczenia rodzicielskiego?
Kwotę świadczenia rodzicielskiego za część miesiąca oblicza się poprzez:
- podzielenie miesięcznej kwoty świadczenia rodzicielskiego przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca, za który zasiłek macierzyński przysługuje (wynik podlega zaokrągleniu do 1 gr według ogólnych zasad) oraz
- pomnożenie przez liczbę dni, za które przysługuje zasiłek macierzyński. Otrzymany wynik podlega zaokrągleniu do 10 gr w górę.
Podwyższenie jest wypłacane bez wniosku pracownika.
Jednoczesne pobieranie zasiłku macierzyńskiego przez matkę i ojca
W przypadku, gdy matka i ojciec dziecka jednocześnie pobierają zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego i miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego przysługująca każdemu z nich jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, podwyższenie zasiłku macierzyńskiego przysługuje odrębnie każdemu z rodziców dziecka.
Czy podwyższenie podlega potrąceniom egzekucyjnym?
Przy ustalaniu miesięcznej kwoty zasiłku macierzyńskiego netto, na podstawie której ustalana jest kwota podwyższenia, nie uwzględnia się kwot egzekwowanych z zasiłku macierzyńskiego netto na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych albo należności innych niż alimentacyjne. Jednak ze względu na to, iż podwyższenie jest częścią zasiłku macierzyńskiego, podlega egzekucji tak, jak zasiłki na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Pozarolnicza działalność gospodarcza w kontekście podwyższenia
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego może na podstawie art. 82 ust. 9a ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, także w przypadku gdy działalność gospodarcza nie została zawieszona.