Jaki przepis wskazuje na obowiązek przeszkolenia pracownika upoważnionego do kontroli trzeźwości?
Na mocy delegacji ustawowej wynikającej z art. 22(1g) Kodeksu pracy, rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika, określa m.in. warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę oraz przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego lub zlecanych przez ten organ badań na obecność w organizmie pracownika:
- alkoholu, zwanych dalej “badaniami na obecność alkoholu”,
- środków działających podobnie do alkoholu, zwanych dalej “badaniami na obecność środków”;
a także sposób dokumentowania badań przeprowadzanych lub zlecanych przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego.
Pracownik, który zostaje upoważniony przez pracodawcę do przeprowadzania kontroli stanu trzeźwości powinien odbyć szkolenie z tego zakresu.
Na czym polega procedura badania trzeźwości?
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami zawartymi w art. 22(1c) § 10 Kodeksu pracy, kontrola stanu trzeźwości może być przeprowadzana przez pracodawcę w sposób ustalony w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, o ile pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Przepisy rozporządzenia doprecyzowują w jaki sposób dane badanie może być przeprowadzone. Zgodnie z §2 rozporządzenia, badania na obecność alkoholu obejmują badanie wydychanego powietrza lub badanie krwi.
Badanie wydychanego powietrza przeprowadza się przed badaniem krwi, o ile stan osoby badanej na to pozwala.
Dlaczego trzeba przeszkolić pracownika z procedury badania trzeźwości?
W związku z powyższym, pracownik który został upoważniony do przeprowadzania, np. kontroli trzeźwości powinien posiadać wiedzę na temat tego w jaki prawidłowy sposób używać urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, z użyciem ustnika, metodą:
- spektrometrii w podczerwieni lub
- utleniania elektrochemicznego.
Upoważniony pracownik powinien znać procedurę przeprowadzania kontroli, a także specyfikę dokumentacji, którą należy przygotować w związku z przeprowadzoną kontrolą.
Instruktaż stanowiskowy? Udokumentuj przeszkolenie pracownika!
Zasadnym wydaje się przeprowadzenie takiego szkolenia, np. w formie instruktażu stanowiskowego, o którym mowa w przepisach rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i udokumentować przeszkolenie w karcie szkolenia wstępnego w dziedzinie BHP.
W związku z powyższym, pracownik wyznaczony przez pracodawcę do przeprowadzania kontroli stanu trzeźwości powinien odbyć szkolenie z zakresu obsługi narzędzia służącego do kontroli oraz dokumentowania przeprowadzonych kontroli. W interesie pracodawcy jest udokumentowanie tego faktu.