W poniższym artykule:
– dokładnie opisujemy jak samodzielnie obliczyć koszt przygotowania pisma przez prawnika
– prezentujemy kilkanaście przykładowych wycen usług prawnych
Zainteresowanym uzyskaniem szczegółowej wyceny kosztów prowadzenia konkretnej sprawy oraz proponowanego planu działań, sugerujemy rezerwację online terminu niedrogiej konsultacji wstępnej. Prowadzimy sprawy na terenie całej Polski.
Wstęp – czy i kiedy warto skorzystać z usług prawnika?
W każdej istotnej i bardzo istotnej sprawie – należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego prawnika. Zarówno w życiu prywatnym, jak i w działalności biznesowej. Dlaczego?
Paradoksalnie dlatego, iż skorzystanie z pomocy radcy prawnego albo adwokata bardzo często pomaga zaoszczędzić pieniądze. I mamy na to wręcz tysiące przykładów z praktyki. Sporo z nich jest bardzo pozytywnych, gdy udało nam się podpowiedzieć klientom lepsze rozwiązania. Niestety, wiele jest także smutnych historii klientów, którzy myśląc, iż w ten sposób zaoszczędzą, nie skorzystali z pomocy prawnika. To nadzwyczaj często wywołuje katastrofalne skutki.
To nie jest tak, iż na prawnika stać tylko duże firmy i zamożne osoby. Wszystkich – zarówno biednych jak i bogatych – nie stać na popełnianie kosztownych błędów w kluczowych życiowo sprawach. Korzystanie z profesjonalnych usług prawnych, to zwykle najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka kosztownej pomyłki.
No i teraz nasi czytelnicy, prawdopodobnie z dużą trwogą, zadają sobie pytanie „A ile taka usługa w kancelarii prawnej będzie kosztować?”
Aby na to pytanie odpowiedzieć dokładnie i precyzyjnie, najpierw musimy opisać:
Co składa się na koszt przygotowania przez prawnika pisma w danej sprawie?
Na koszty obsługi prawnej danej sprawy, w tym na przykład przygotowania pisma albo udzielenia porady prawnej czy sporządzenia opinii – składa się kilka różnych elementów. Najważniejsze z nich to:
- Przewidywana liczba godzin pracy prawnika. Czas ten prawnik poświęca na:
– analizę przedstawionych przez Klienta dokumentów (pisma, maile etc.),
– analizę adekwatnych przepisów prawa, komentarzy i orzeczeń
– przygotowanie odpowiednich dokumentów
– wprowadzenie dodatkowych uwag Klienta, wydruk i wysyłkę
– bieżący kontakt z Klientem i informowanie go o postępach jego sprawy
- Stopień skomplikowania sprawy.
Bywają sprawy w których przygotowanie pisma wraz weryfikacją stanu prawnego, zajmuje najwyżej dwie godziny. Zdarzają się też takie sprawy, na które poświęcamy dwa-trzy miesiące, a efektem jest na przykład pozew w sprawie o kilka milionów albo dobrze wynegocjowana umowa sprzedaży dużego biznesu.
- Rodzaj i poziom wymaganej specjalizacji prawniczej.
Tak jak w wielu innych, niezwiązanych z prawem branżach, tak samo i w branży prawniczej – im mniej specjalistów w danej dziedzinie, tym na wyższym poziomie kształtują się stawki wynagrodzeń. Trzeba pamiętać, iż każdy prawnik specjalizuje się w innego typu sprawach. My na przykład zajmujemy się przede wszystkim prawem farmaceutycznym, prawem cywilnym i umowami najmu. Przygotowujemy także sprzeciwy od nakazu zapłaty. Pełną listę specjalizacji znajdziecie Państwo na naszej stronie głównej.
- Doświadczenie i renoma prawnika.
Tak jak zamawiając obraz u artysty-malarza prawdopodobnie mniej zapłacimy u świeżo upieczonego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych niż u uczącego go profesora, tak samo należy liczyć się z wyższymi stawkami u radców prawnych z dużym doświadczeniem w danej dziedzinie.
- Ewentualna konieczność pilnego podjęcia działań.
Zdarzają się sprawy mniej pilne i takie, które absolutnie nie mogą czekać. Usługa ekspresowa wymagająca poświęcenia np. weekendu zwykle związana jest z wynagrodzeniem wyższym o kilkadziesiąt procent.
Istotne jest także to, na jakim etapie znajduje się dana sprawa. zwykle najdrożej kosztuje przygotowanie apelacji albo kasacji, gdyż to czynności wymagające, a jednocześnie ściśle terminowe.
W jaki sposób prawnicy rozliczają się z klientami?
Zbliżamy się do przedstawienia wycen konkretnych usług prawnych odpowiednich dla danych kategorii spraw, ale żeby to miało sens – najpierw musimy przedstawić Państwu metody rozliczeń prawników z klientami:
- wynagrodzenie godzinowe – w tym wariancie prawnik rozlicza się z Klientem wyłącznie za czas efektywnie poświęcony na jego sprawę, po z góry ustalonej przez strony stawce godzinowej.
- wynagrodzenie ryczałtowe – w tym wariancie prawnik z góry szacuje czas, jaki będzie musiał poświęcić na poprowadzenie danej sprawy (napisanie pozwu, odpowiedzi na pozew etc.) i umawia się z Klientem na z góry określone wynagrodzenie
- model mieszany – sprowadza się do bazowania na wynagrodzeniu ryczałtowym, z zastrzeżeniem limitu godzin – swego rodzaju klauzuli awaryjnej na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.
Jeżeli zatem chcesz samodzielnie ustalić koszty związane z udzieleniem porady prawnej, czy prowadzeniem danej sprawy przez kancelarię prawną, to musisz wykonać kilka czynności. W pierwszej kolejności przemyśl, ile czasu prawnik będzie musiał na nią poświęcić, uwzględniając opisane wyżej czynności. Następnie wybierz odpowiednią dla danego zlecenia kancelarię prawną i zorientuj się jakie stosuje stawki. W kolejnym kroku pomnóż oszacowaną liczbę godzin przez stawkę godzinową wybranej przez siebie kancelarii prawnej.
Jakie stawki godzinowe oferują kancelarie prawne za skorzystanie z ich usług? Ile kosztuje godzina pracy prawnika?
95% kancelarii prawnych oferuje stawki w zakresie od 250 do 1000zł za każdą godzinę pracy prawnika. Cennik każdej kancelarii jest jednak inny – ceny usług prawnych zależą od lokalizacji, wiedzy, doświadczenia i tytułów naukowych oraz obsługiwanych klientów.
Jak w szczegółach kształtuje się cennik naszej Kancelarii Prawnej?
Cennik Kancelarii dla Klientów Indywidualnych
Cennik Obsługi Prawnej Firm
Ile kosztuje przygotowanie apelacji przez adwokata albo radcę prawnego?
Koszt przygotowania apelacji przez adwokata zwykle wynosi od 2500 zł do 5000 zł, ale może sięgnąć choćby 15% wartości sprawy, w zależności od jej skomplikowania. Czynniki takie jak etap procesu i rodzaj sprawy – czy to spór o zniszczone obuwie, czy o dożywotnie pozbawienie wolności – mają znaczący wpływ na końcową cenę.
Kolejna kwestia to dostępność – zwykle gdy klient zgłasza się do naszej Kancelarii Prawnej w sprawie przygotowania apelacji, to ustawowy termin na jej sporządzenie już biegnie. Zlecenie przygotowania apelacji przez (nowego) adwokata albo radcę prawnego wiąże się z takim problemem, iż taki prawnik gwałtownie wygospodarować dużą ilość czasu. Żeby znaleźć taki czas prawnik musi zwykle częścią swojej przewidzianej na ten czas pracy podzielić się ze współpracownikami oraz pracować w nadgodzinach – często w weekendy i w nocy. To odbija się na wyższym koszcie napisania apelacji, w porównaniu do kosztów przygotowania pozwu.
Oczywiście można poszukać prawnika, który nie ma w tym czasie jakichkolwiek innych zleceń. Jednak z relacji wielu klientów, jak i z zasad logicznego rozumowania wynika, iż taka strategia wyboru prawnika – oparta o preferowanie tych, którzy mają mało zleceń – generalnie sprawdza się nie najlepiej 🙂
Prawnik, który dotychczas sprawę prowadził – ma tę przewagę w przygotowywaniu apelacji, iż zna akta i okoliczności w sprawie. Dlatego oferowana przez dotychczas prowadzącego sprawę prawnika cena przygotowanie apelacji zwykle jest nieco niższa. Z drugiej strony, warto czasem zlecić prowadzenie sprawy komuś, kto będzie miał na nią nowe, świeże spojrzenie.
Ile kosztuje przygotowanie umowy najmu przez prawnika?
Koszt przygotowania umowy najmu dla lokalu użytkowego, co do zasady, rzadko przekracza połowę planowanego miesięcznego czynszu. Szczegółowość umowy, a co za tym idzie – koszt jej adekwatnego przygotowania, powinien być uzależniony od wartości chronionego dobra. Innego sejfu (kasetki) przecież używamy by trzymać w nim 10 000zł, a trochę innego gdy musimy przechować kwotę 20 milionów złotych. Podobnie jest z umowami najmu i innymi kontraktami, dostosowuje się szczegółowość umowy – do wartości wynajmowanego przedmiotu i związanych z tym ryzyk.
Przykład I: Przygotowanie umowy najmu mieszkania – to zwykle koszt od 900zł do 1500zł.
W naszej kancelarii, to stawka za 2,5h do 4,5h naszej pracy. Nie ma uniwersalnego wzoru umowy najmu, która dawałby odpowiedni poziom ochrony każdemu wynajmującemu. W rzeczywistości dopiero adaptacja naszych wzorów umów najmu pod bardzo konkretne oczekiwania Klienta i ustalenia stron, może zagwarantować odpowiednio wysoki poziom ochrony prawnej. Dobry garnitur, to zwykle nie ten wiszący na wieszaku w supermarkecie, a ten choćby wybrany w sklepie z garniturami, albo najlepiej uszyty na miarę czy choćby dopasowany przez krawca.
Analogicznie bezpieczna umowa najmu, to nie taka ze starego wzoru z Internetu, a taka, która jest dobrze dopasowana do konkretnych ustaleń stron i stanu mieszkania – które może być przecież umeblowane lub nieumeblowane, do remontu, albo do odświeżenia, wynajęte na pół roku, albo na 10 lat, osobom ze zwierzętami lub nie etc.
Przykład II: Przygotowanie dla firmy wzoru umowy najmu lokalu użytkowego – na przykład biurowego, handlowego czy gastronomicznego – to koszt od 1200 do 4500zł.
Nieco mniej, o czym poniżej, kosztuje rzetelne przeanalizowanie wzoru umowy najmu przesłanego już do Klienta przez drugą stronę i wprowadzenie tam odpowiednich poprawek. Duże widełki cenowe wynikają z tego, iż zupełnie inną szczegółowość i kompleksowość rozwiązań umowy przyjmiemy przy wynajmie na dwa miesiące stoiska z pamiątkami w nadmorskim pawilonie handlowym, a zupełnie inną przy umowie, która ma zabezpieczyć kompleksowo interesy obydwu stron umowy najmu 10 pięter wieżowca czy 500 m2 lokalu w galerii handlowej. Jeszcze innym zadaniem wymagającym szerszego spojrzenia jest przygotowanie kompleksowego wzoru umowy dla takiego obiektu, która odpowiadać będzie potrzebom różnych najemców.
Ile kosztuje sprawdzenie umowy przez prawnika?
Przykład III: Sprawdzenie umowy przez prawnika, czyli mówiąc bardziej elegancko: weryfikacja zaproponowanej przez drugą stronę treści umowy – to jedna z tych usług prawnych, po jaką często zgłaszają się klienci do kancelarii po raz pierwszy. zwykle cena za sprawdzenie projektu umowy przez prawników w kancelarii, to koszt 120 zł/strona. W razie potrzeby wyceniamy też koszty analizy umów według stawek godzinowych. Obydwa modele prowadzą jednak zwykle do zbliżonych wniosków.
Przyjęcie rozliczenia za każdą stronę, to sposób który zwykle odpowiada faktycznemu nakładowi pracy. Oczywiście – zdarzają się wyjątki, w szczególności tam gdzie umowy dotyczą wąskich, mniej popularnych dziedzin prawa. Inaczej bowiem sprawdza się umowę najmu samochodu, czy mieszkania, a inaczej 130 stronnicową umowę najmu powierzchni w galerii handlowej albo umowę sprzedaży apteki. Niektóre umowy wymagają szczegółowej wiedzy, np. z zakresu prawa farmaceutycznego i jego interpretacji, a często najlepiej także oprócz wiedzy – kilku lat doświadczenia w dziedzinie i branży. Celem prawnika zawsze jest dostarczenie Klientowi umowy najwyższej jakości, czyli sprawdzenie umowy i wprowadzenie do niej modyfikacji.
W naszej Kancelarii mamy spore doświadczenie w umowach najmu nieruchomości, umowach dostaw, umowach o roboty budowlane, umowach dotyczących sprzedaży udziałów w spółkach oraz sprzedaży przedsiębiorstw, w tym w umowach dotyczących sprzedaży aptek, umowach o pracę, kontraktach menadżerskich, umowach b2b, kontraktach reklamowych, umowach eventowych, umowach NDA, umowach ramowych, umowach dotyczących wdrożeń IT, umowach partnerskich, umowach franczyzowych. Dużo tego – ale to właśnie są problemy z którymi zgłaszają się do nas najczęściej Klienci.
Ile kosztuje sprawdzenie przez prawnika aktu nabycia nieruchomości przed zakupem?
Przykład IV: Profesjonalne wsparcie prawne przy zakupie mieszkania, działki lub domu, to jedna z podstawowych usług z jakich należy skorzystać planując zakup wybranej nieruchomości. Warto zgłosić się do nas o ile to możliwe jeszcze przed zawarciem umowy kredytowej z bankiem, umowy rezerwacyjnej czy przedwstępnej albo umowy deweloperskiej. Weryfikacja projektów umów oraz stanu prawnego nieruchomości, to koszt zwykle około 0,5% wartości transakcji.
Celem usługi dla klientów indywidualnych jest sprawdzenie konkretnej nieruchomości, a także nieruchomości sąsiadujących, planów, kwestii administracyjnych i prawnych, a także projektów umów przedwstępnych, przyrzeczonych i kredytowych. Łączny koszt zależy od ilości dokumentów i stopnia skomplikowania sprawy.
Dla komercyjnej nieruchomości handlowej lub biurowej koszt przeprowadzenia badania due dilligence uwzględniającego istotne ryzyka, to koszt zwykle w okolicach 1,25% wartości transakcji.
Ile kosztuje napisanie wezwania do zapłaty przez prawnika?
Przykład V: Przygotowanie wezwania do zapłaty przez prawnika w naszej Kancelarii, to koszt zaczynający się od około 700zł. To zadanie, które niesie za sobą konieczność analizy sprawy, w tym analizy dokumentów oraz dowodów. Musimy przecież mieć pewność wzywając, iż zgodnie z prawem naszemu Klientowi należna jest kwota, o zapłatę której wzywamy. Taka analiza i przygotowanie pisma, trwa minimum 2h – stąd właśnie koszt od 700zł w górę. W naszej Kancelarii przygotowujemy wezwania które w treści tłumaczą bardzo dokładnie krok po kroku, dlaczego reprezentowana przez nas strona ma rację. Dzięki temu dużo częściej spotykamy się z poważnym potraktowaniem sprawy, zapłatą albo przystąpieniem przez dłużnika do negocjacji.
Finalny koszt uzależniony jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy, ilości dowodów, wymaganej specjalizacji prawniczej, konieczności pozyskania dodatkowych dokumentów etc.
Ile kosztuje napisanie pozwu
Ile kosztuje napisanie pozwu o zapłatę przez prawnika?
Przykład VI: Przygotowanie pozwu o zapłatę w sprawie cywilnej – to koszt od 2% do 10% wartości sprawy, czyli dochodzonej kwoty. Zasadniczo ze względu na niezbędny nakład pracy wynoszący minimum 6h, koszt minimalny przygotowania pozwu w sprawie cywilnej to około 2000zł. Stawkę tę większość profesjonalnych prawników traktuje jako wyjściową.
Ostateczny koszt uzależniony jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy, ilości dowodów, specjalizacji, konieczności pozyskania dodatkowych dokumentów etc. Zgodnie z polityką naszej firmy, klient od początku wie ile zapłaci – koszt przygotowania pozwu określamy wspólnie w trakcie konsultacji wstępnej.
Ile kosztuje napisanie odpowiedzi na pozew przez prawnika? Ile kosztuje napisanie sprzeciwu od nakazu zapłaty?
Przykład VII: Przygotowanie odpowiedzi na pozew o zapłatę w sprawie cywilnej – to koszt od 2% do 15% wartości sprawy, czyli wysokości dochodzonej kwoty. Zasadniczo ze względu na niezbędny nakład pracy wynoszący minimum 6h, koszt minimalny przygotowania odpowiedzi na pozew w sprawie cywilnej to około 2000zł. Stawkę tę większość profesjonalnych prawników traktuje jako wyjściową.
Przygotowanie sprzeciwu od nakazu zapłaty (zawierającego odpowiedź na pozew) albo samej odpowiedzi na pozew wiąże się zwykle z podobnym kosztem jak przygotowanie pozwu. Zgodnie z adekwatnymi przepisami, przyjmuje się, iż materiał niezbędny do przygotowania przez jedną i drugą stronę oraz związany z tym nakład pracy są w tej samej wysokości. Dlatego w pełni uzasadnione pozostają informacje co do czynników wpływających na wycenę, określone w poprzednim przykładzie.
Ile kosztuje przygotowanie przez prawnika pozwu o obniżenie czynszu?
Przykład VIII: Przygotowanie pozwu o ukształtowanie przez sąd stosunku najmu nieruchomości w inny sposób niż zostało to zawarte w umowie zawartej na czas określony – najczęściej o obniżkę czynszu za wynajmowany lokal lub rozwiązanie umowy najmu – to koszt 3500zł + VAT
Usługę taką wykonujemy wyłącznie po wcześniejszej analizie całości dokumentacji (umowa najmu, aneksy, korespondencja stron), przygotowaniu wezwania do wynajmującego i przeprowadzeniu z nim negocjacji (co w pakiecie kosztuje u nas 1750zł+VAT). Rozwiązanie umowy najmu, albo uzyskanie efektywnej obniżki czynszu wymaga udowodnienia, iż w odniesieniu do konkretnego lokalu i konkretnej umowy nastąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, skutkująca tym, iż teraz wykonanie umowy wiązać się będzie z rażącą stratą.
Ile kosztuje przygotowanie przez prawnika pozwu w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę?
Przykład IX: W naszej Kancelarii Prawnej przygotowanie pozwu do sądu w imieniu pracownika dotyczącego rozwiązania stosunku pracy i zgodności z prawem takiego rozwiązania, to koszt od 2000 do 5000 zł w zależności od stopnia skomplikowania sprawy.
Ile kosztuje przygotowanie pozwu w sprawie o zasiedzenie?
Przykład X: W naszej Kancelarii Prawnej przygotowanie pozwu do sądu w sprawie dotyczącej zasiedzenia, to zwykle koszt od 2500zł do 7500 zł w zależności od stopnia skomplikowania sprawy.
Czy warto skorzystać z usług prawnika do prowadzenia mojej sprawy?
Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej radcy prawnego lub adwokata, choćby o ile trochę kosztuje, niemal w każdej sprawie, finalnie pomaga znacznie zaoszczędzić. Z wynajęciem prawnika do prowadzenia danej sprawy – jest jak z umówieniem wizyty u dentysty. Nigdy nie jest to mały wydatek i często odkładany na później, ale im wcześniej profesjonalista zajmie się sprawą, tym większa szansa, iż ostateczny koszt będzie znacznie mniejszy.
Dlatego właśnie duże firmy i bogaci ludzie korzystają z usług prawników w każdej najdrobniejszej choćby sprawie. W rezultacie tak jest taniej. Paradoksalnie – to właśnie dlatego tych klientów na to stać, iż dzięki częstemu korzystaniu z pomocy profesjonalistów, znacznie rzadziej popełniają pozornie drobne, ale kosztowne błędy.
Czy na pewno warto wydawać te pieniądze na przygotowanie pisma przez prawnika? A może sam sobie napiszę pismo?
Może zapytasz o swoją sprawę na jakimś forum prawnym i sam przygotujesz pismo, pozew lub odpowiedź na pozew? „Przecież to nie może być trudne…”
Prawo akurat jest trudne, podchwytliwe, pełne procedur i pułapek. Oczywiście finalnie, ta decyzja należy do Ciebie. Doświadczenie uczy jednak, iż absolutnie w każdej sprawie najoszczędniej jest skorzystać z usług możliwie najlepszego prawnika na możliwie najwcześniejszym jej etapie. Najczęściej bowiem okazuje się, iż działania „na własną rękę” przynoszą zdecydowanie więcej strat, niż korzyści. Tak samo jak powierzanie prowadzenia sprawy nieprofesjonalistom.
Trzymając się metafory z wcześniejszego pytania– czy gdy zaczyna boleć Cię ząb, to umawiasz się na wizytę u dentysty, czy najpierw próbujesz wyleczyć go kanałowo wiertarką na własną rękę? Podobne efekty daje w ogromnej większości przypadków samodzielne działanie we własnej sprawie.
Mniej więcej co piątej osobie lub firmie, która zgłasza się do naszej kancelarii bardzo ciężko już jest pomóc, właśnie dlatego, iż albo podjęła wcześniej działania w sprawie na własną rękę, albo po prostu przychodzi do prawnika zdecydowanie zbyt późno.
Czy jest sens wynajmować prawnika do napisania umowy?
Skorzystanie z pomocy prawnika już na etapie – przygotowania umowy lub negocjacji jej warunków, najlepiej porównać do kupienia samochodu z zagłówkami w fotelach. Teoretycznie oczywiście można spróbować kupić trochę taniej samochód bez zagłówków, skoro miliony osób kiedyś takimi jeździło i przez cały czas żyją. Sęk jednak w tym, iż całkiem sporo ludzi za brak tych zagłówków zapłaciło bardzo wysoką, a często choćby najwyższą z możliwych – cenę. Podobnie jest z osobami niekorzystającymi wcześniej z profesjonalnych usług prawnych, przecież czasem im się udaje (prze)żyć bez tego szczęśliwie. Jednak dosyć często bardzo źle się to kończy – my niestety takich klientów, którzy przychodzą do prawnika zbyt późno – spotykamy choćby kilka razy dziennie.
Czy skorzystać z usług prawnika w Warszawie, Krakowie czy w mniejszym mieście?
Nasze biura mamy w obydwu z wymienionych miast. Czy jednak ceny usług prawnych uzależnione są od miejsca świadczenia usługi? Wydaje się pozornie, iż w małej miejscowości ceny usług prawnych mogą być nieco niższe. Często jednak, z uwagi na małą konkurencję, zdarza się wprost odwrotnie. Korzystniejszy cenowo dla klienta może być wybór prawnika w większym mieście, gdzie występuje duża konkurencja na rynku usług prawniczych. Ta najczęściej ma też korzystny wpływ na jakość tychże usług.
W 2023 roku – w co najmniej 40% spraw, świadczymy usługi od początku do końca w trybie online, umożliwiając w bardzo łatwy sposób naszym Klientom dołączenie do telekonferencji z komputera albo telefonu, mailową wymianę plików etc. Tym samym miejscowość, z której pochodzi nasz Klient przestała już aktualnie mieć jakiekolwiek praktyczne znaczenie.
Czy korzystanie z profesjonalnej obsługi prawnej się opłaca?
Jeżeli przez cały czas masz obawę, iż skorzystanie z profesjonalnych usług prawnych znacznie obciąży Twój portfel, to po wielu latach doświadczeń zapewniamy, iż na wykonanie profesjonalnej usługi prawnej wydasz z pewnością znacznie mniej niż na pokrycie strat finansowych, które z dużym prawdopodobieństwem poniesiesz, gdy z pomocy prawnej nie skorzystasz.
Realny koszt profesjonalnej obsługi prawnej sprawy, w zależności od jej skomplikowania, zwykle mieści się bowiem w kilku procentach rzeczywistej wartości transakcji lub sprawy których zamierzasz dokonać. Korzystanie z profesjonalnych usług prawnych, to jedna z tych rzeczy, dzięki której bogaci stają się jeszcze bogatsi. Z kolei działanie na własną rękę, czyli niekorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej w znakomitej większości przypadków sprawia, iż ludzie mniej zamożni stają się jeszcze mniej zamożni.
Jako przykład niech posłuży poniższa, autentyczna historia jednego z naszych Klientów:
Pewnego dnia do naszej Kancelarii zgłosił się przedsiębiorca wynajmujący kilka różnych lokali i zamówił u nas przygotowanie umowy najmu lokalu użytkowego, za którą zapłacił około 1800 zł. Kilka miesięcy później zadzwonił ponownie z prośbą o dostosowanie jej do zupełnie innych warunków wynegocjowanych z kolejnym klientem. Całkowicie zmienił on bowiem charakter wynajmowanego lokalu i profil działalności. Zaproponowaliśmy wówczas wynagrodzenie w wysokości 600zł za wprowadzenie zmian i poprawek. Klient nie skorzystał, bowiem uznał, iż koszt jest zbyt wysoki – „Proszę Pana ja nie jestem dużą firmą, żeby móc za każdym razem zostawiać u prawnika 600zł”. Kilka miesięcy później, przy czwartym najemcy, wrócił z umową do napisania – i z problemem w postaci drugiej i trzeciej umowy z kolejnymi najemcami, które samodzielnie przerobił. Zbyt dużo niestety w tych sprawach się pomóc już nie dało, umowy były ewidentnie źle przerobione, a klient dokonując przeróbek niestety sam zadziałał na swoją niekorzyść. W tym przypadku klient działając na własną rękę stracił w sumie około 180 000 zł, no ale przecież zaoszczędził w sumie 1200 zł na wynagrodzeniu prawnika. Duże firmy o których wspominał – są dużymi firmami między innymi dlatego, iż zwykle nie oszczędzają tam, gdzie to się nie opłaca. Czyli po prostu profesjonalizują swoją działalność i nie popełniają tego typu błędów. Wydatek na prawnika jest zawsze znacznie mniejszy, niż potencjalne straty wynikające z nieskorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej.
Podsumowanie – ile kosztuje wynajęcie adwokata albo radcy prawnego? Ile kosztuje napisanie pisma przez prawnika?
Każdy prawnik ma swoje stawki i sposoby wyceny – my te, stosowane w naszej Kancelarii opisaliśmy powyżej. Mamy nadzieję, iż powyższy artykuł spowoduje, iż odpowiedź na pytanie, które zadawałeś lub zadawałaś sobie przed przystąpieniem do jego lektury, stała się już nieco prostsza, a przede wszystkim, iż zdecydujesz o powierzeniu swoich spraw profesjonaliście, czyli adwokatowi albo radcy prawnemu. Nie chcemy narzucać się ze swoją ofertą, na rynku jest przecież wiele różnych Kancelarii. Nasi zadowoleni klienci zapewniają nam poprzez swoje polecenia – bardzo dużo pracy.
Poniżej raz jeszcze przedstawiamy linki do cenników Kancelarii Prawnej:
Cennik Kancelarii Radcy Prawnego dla Klientów Indywidualnych
Cennik Obsługi Prawnej Firm
A tak po prostu – ile kosztuje zwykła porada prawna u prawnika?
Wstępna porada prawna trwa 45 minut i kosztuje 200zł – przynajmniej w naszej Kancelarii. Odbywa się zwykle z udziałem prowadzącego Kancelarię – Radcy Prawnego. Ale oczywiście u każdego prawnika ten koszt jest inny.
Czasem taka krótka konsultacja wstępna, czyli taka wstępna porada prawna, kończy całą sprawę. Równie często jednak porada wstępna, to tylko wstęp do przygotowania opinii prawnej, pozwu czy odpowiedzi na pozew, czy innej formy powierzenia całości sprawy naszej Kancelarii. Naszym celem jest zapewnić na tyle kompleksową obsługę prawną zleconej nam sprawy, by Państwo nie musieli się już o tę sprawę martwić. Dysponujemy doskonale przygotowanym Zespołem prawników, po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim – najlepszej uczelni prawniczej w Polsce, który o ile chętnie podejmuje się najtrudniejszych wyzwań. Oczywiście w miarę posiadania w danej chwili odpowiednich zasobów czasowych, prowadzimy i przejmujemy sprawy na każdym etapie: przedsądowym, sądowym i apelacyjnym.
Jeżeli chcesz uzyskać indywidualną wycenę kosztów prowadzenia konkretnej sprawy, prześlij jej opis na adres: [email protected] – bezpłatnie albo zarezerwuj termin (płatnej, choć niedrogiej) konsultacji wstępnej, która może się odbyć w naszym biurze w Warszawie, w naszym biurze w Krakowie albo online.