Instrukcje wydane przez Głównego Lekarza Weterynarii

1 miesiąc temu

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej do zadań i kompetencji Głównego Lekarza Weterynarii należy m. in. ustalenie ogólnego kierunku działania Inspekcji i wydawania instrukcji określających sposób jej postępowania, w tym instrukcje dotyczące stosowania przez organy Inspekcji przepisów Unii Europejskiej.

Instrukcje wydawane przez Głównego Lekarza Weterynarii (GLW) w Polsce regulują kwestie dotyczące zdrowia i dobrostanu zwierząt, bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego, przeciwdziałania chorobom zakaźnym oraz higieny i kontroli weterynaryjnej. GLW jest odpowiedzialny za nadzór weterynaryjny na terenie kraju, a jego instrukcje obowiązują inspektorów weterynaryjnych, lekarzy weterynarii oraz inne osoby i instytucje w tej branży.

Najczęściej obejmują one:

  1. Instrukcje dotyczące zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych – np. afrykański pomór świń (ASF), ptasia grypa, wścieklizna.
  2. Identyfikacje i rejestracje zwierząt, kwestie dotyczące handlem i obrotem zwierząt
  3. Badania żywności, kontrola jakości żywności pochodzenia zwierzęcego, pasz i wody przeznaczonej do pojenia zwierząt – w tym standardy higieny w zakładach przetwórstwa, transportu i sprzedaży produktów.
  4. Ochrona zwierząt (dobrostan zwierząt) – wytyczne dla hodowli, transportu i uboju, mające na celu humanitarne traktowanie zwierząt.
  5. Postępowanie z weterynaryjnymi świadectwami zdrowia.

Instrukcje wydawane przez Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej z 2004 r. nie są źródłem prawa, czyli nie mają statusu przepisów, jak ustawy czy rozporządzenia (zgodnie z art. 87 ust. 1 Konstytucji RP). Jednakże, ponieważ są one wydawane na podstawie ustawy i są wiążące dla organów weterynaryjnych, można uznać je za dokumenty urzędowe. Zgodnie z art. 194 § 1 Ustawy o ordynacji podatkowej, dokumenty urzędowe to dokumenty sporządzone przez upoważnione organy zgodnie z przepisami prawa i stanowią dowód na treści w nich zawarte. Odnoszą się do tego poniższe wyroki sądów:

  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 lutego 2024 r. III SA/Po 797/23 Znaczenie Instrukcji Głównego Lekarza Weterynarii
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 lutego 2024 r. III SA/Po 845/23 Instrukcje Głównego Lekarza Weterynarii jako dokumenty urzędowe
  • Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 lutego 2017 r. II OSK 1361/15 Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną

Instrukcje Głównego Lekarza Weterynarii są dostępne w formie dokumentów publikowanych na stronie internetowej GIW, a ich aktualizacje są na bieżąco publikowane w związku ze zmianami w przepisach oraz sytuacją epidemiologiczną.

Instrukcje Głównego Lekarza Weterynarii są opracowane zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującemu. Stosowanie jej nie może prowadzić do naruszenia przepisów prawnych. PLW (powiatowy lekarz weterynarii) jako organ I instancji samodzielnie rozstrzyga kwestie wydawania decyzji administracyjnych zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego w stosunku do przedsiębiorstw spożywczych będących pod jego nadzorem, Główny Lekarz Weterynarii jedynie wskazuje w Instrukcji schemat postępowania w danej sprawie.

W razie pytań i wątpliwości związanych z powyższą materią zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, mec. Piotrem Włodawcem: wlodawiec[at]prokurent.com.pl

Autorzy:

Piotr Włodawiec – Radca prawny / Starszy Partner

Paweł Buczyński – Inżynier Technologii Żywności

Stan prawny na dzień: 30.10.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału