Jak długo przechowywać dokumenty w domu? Te należy trzymać w szufladzie całe życie

1 dzień temu
Zdjęcie: Jak długo przechowywać rachunki domowe? Fot. Karol Piętek / Agencja Wyborcza.pl


Większość z nas ma w domu szufladę albo segregator, w którym przechowuje paragony, faktury i inne ważne dokumenty. W końcu przychodzi jednak moment na wielkie sprzątanie. Co można wyrzucić, a co lepiej zostawić?
Utrzymanie porządku w papierach wcale nie jest łatwym zadaniem. Niektórzy chowają do segregatora wszystko, co tylko możliwe, bo obawiają się, iż przez przypadek wyrzucą dokument, który w przyszłości będzie im jednak potrzebny. Inni potrafią latami chomikować rachunki i faktury, które w praktyce nie są do niczego potrzebne i tylko zajmują miejsce w szufladzie. Jak znaleźć złoty środek?


REKLAMA


Zobacz wideo Paweł Lachman: Prąd będzie taniał i nie będzie rachunków grozy przy pompach ciepła


Jak długo przechowywać dokumenty w domu? Tych nigdy nie wyrzucaj
Faktury, rachunki oraz umowy często są nam potrzebne do celów podatkowych albo gdy chcemy złożyć reklamację. Niektóre dokumenty powinnyśmy przechowywać przez całe życie, bo mogą nam się przydać np. podczas załatwiania spraw w urzędzie. Są to:


świadectwa szkolne,
dyplomy ukończenia szkoły,
polisy ubezpieczeniowe,
umowy o pracę wraz ze świadectwami pracy,
książeczki ubezpieczeniowe,
akt urodzenia,
akt zawarcia małżeństwa,
dokumenty dotyczące przydziału mieszkania spółdzielczego,
umowy kredytowe i dowody spłaty rat,
dokumentacja medyczna.


Jak długo przechowywać rachunki domowe? Fot. Karol Piętek / Agencja Wyborcza.pl


Jak długo przechowywać rachunki domowe? Zwróć uwagę na datę
Rachunki związane ze świadczeniami okresowymi (opłaty za prąd, gaz, media, telefon, internet, telewizję, czynsz) powinny być zachowane przez okres 3 lat, licząc od daty ich opłacenia. Dokumenty podatkowe należy przechowywać przez 5 lat. Pamiętaj jednak, iż liczy się to do końca roku kalendarzowego, a nie podatkowego. Papiery związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych należy przechowywać przez 5 lat, ale pod warunkiem, iż zostały złożone po 1 stycznia 2012 roku. W przypadku dokumentów złożonych do końca 2011 roku obowiązuje 10-letni okres przechowywania.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału