Rekomendowana forma pisemna
Wola rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron powinna zostać udokumentowana poprzez sporządzenie odpowiedniego dokumentu w formie pisemnej z wyraźnym podaniem terminu, w którym ma ono nastąpić.
Niezachowanie wskazanej formy nie powoduje jednak nieważności tej czynności, a jedynie może utrudniać dowodzenie w ewentualnym sporze przed sądem pracy. W związku z powyższym warto udokumentować fakt rozwiązania umowy na piśmie.
Zasady skutecznego porozumienia stron
Warunki skuteczności rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron:
- zgodne złożenie oświadczeń woli o rozwiązaniu umowy przez pracownika i pracodawcę,
- oświadczenia woli nie mogą być obarczone jedną z wad powodującą w konsekwencji ich nieważność (błąd, podstęp, groźba, pozorność, stan wyłączający świadome lub swobodne podjęcie decyzji).
W razie złożenia przez pracownika bądź pracodawcę oświadczenia woli dla pozoru lub w stanie wyłączającym świadome bądź swobodne podjęcie decyzji, czynność prawna jest z mocy prawa nieważna – a więc nie wywołuje żadnych skutków – umowa nie rozwiązuje się.
Ryzykowna groźba?
W razie złożenia oświadczenia woli przez którąkolwiek ze stron, pod wpływem błędu lub groźby, osoba je składająca może do roku czasu uchylić się od jego skutków prawnych przez złożenie drugiej stronie na piśmie oświadczenia o uchyleniu się od złożonego wcześniej oświadczenia.
Za porozumieniem stron rozwiązana może być każda umowa, co oznacza, iż przy takim trybie nie obowiązują ograniczenia, które prawo nakłada przy wypowiadaniu umów o pracę, w szczególności co do zasadności rozwiązania, kontroli związkowej czy ochrony szczególnej pracowników.
Praktyczny przykład na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron
Pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od dnia 01.01.2016 r. na stanowisku kierownika zmiany.
W dniu 05.05.2023 r. pracownik zgłasza do pracodawcy wniosek o zakończenie stosunku pracy, argumentując to otrzymaniem atrakcyjnej ofert pracy w innej firmie. Pracodawca akceptuje decyzję pracownika i nie zamierza utrudniać zatrudnionemu odejścia.
W opisanym przypadku pracodawca i pracownik mogą rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron.
Porozumienie powinno zostać zawarte w formie pisemnej.