Jak przyjąć spadek? Nie każdy wie, iż są różne formy i ważne terminy

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Odziedziczenie spadku wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. W pierwszej kolejności spadkobierca musi zadecydować, czy chce przyjąć spadek, czy woli dokonać jego odrzucenia. Jak wygląda procedura przyjęcia spadku? Ile mamy czasu w przyjęcie lub odrzucenie spadku?


Rodzaje i sposoby przyjęcia spadku


Polskie przepisy przewidują trzy drogi postępowania w przypadku odziedziczenia majątku po zmarłym:Reklama
Przyjęcie spadku wprost - spadkobierca przyjmuje spadek razem z długami spadkowymi. Oznacza to, iż ponosi on pełną odpowiedzialność za długi zmarłego i odpowiada za nie swoim majątkiem,
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza - spadkobierca przyjmuje spadek, natomiast za długi spadkowe odpowiada wyłącznie do wysokości odziedziczonego majątku. W takiej sytuacji spadkobierca ma obowiązek spłacić długi spadkowe zmarłego, natomiast nie odpowiada on za długi własnym majątkiem,
Odrzucenie spadku w całości - oznacza, iż spadkobierca oznacza zarówno spadek, jak i długi spadkowe. Nie otrzymuje majątku i nie odpowiada za długi zmarłego.


Ile jest czasu w przyjęcie lub odrzucenie spadku?


Każdy spadkobierca musi złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania, czyli o tym, iż odziedziczył spadek. Brak złożenia takiego oświadczenia w ww. terminie oznacza, iż spadkobierca przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Warto pamiętać, iż nabycie spadku jest niejako “nieodwracalne", o ile przyjmiemy spadek wprost w ciągu tych 6 miesięcy, to wówczas cofnięcie skutków spadku i np. chęć odrzucenia go po tym, jak go przyjęliśmy i dowiedzieliśmy się o długach, będzie bardzo trudna, czasami choćby niemożliwa.
Z tego powodu przed podjęciem decyzji warto zorientować się, czy aby na pewno spadkodawca nie pozostawił po sobie długów i w razie wątpliwości, odrzucenie spadku. W praktyce jednak najlepszą opcją jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.


Jak przyjąć spadek? Oświadczenie o przyjęciu spadku u notariusza


Przyjęcie lub odrzucenie spadku następuje na drodze złożenia adekwatnego oświadczenia przed sądem, lub przed notariuszem. Następnie nabycie spadku wygląda podobnie: albo przed sądem, albo u notariusza. Druga opcja jest jednak znacznie szybsza i polega na uzyskaniu tzw. aktu poświadczenia dziedziczenia.
Nabycie spadku u notariusza możliwe jest jednak wyłącznie pod pewnymi warunkami. Mianowicie, aby postępowanie można było przeprowadzić notarialne, to konieczne jest, aby wszyscy spadkobiercy zgadzali się co do tego, które osoby dziedziczą spadek i w jakiej wysokości.
Przyjęcie spadku u notariusza odbywa się podczas jednej wizyty. Wówczas konieczne jest przedstawienie dokumentów, takich jak:
● odpisu skróconego aktu śmierci spadkodawcy,
● testamentu, o ile istnieje,
● w niektórych przypadkach konieczne może być okazanie dokumentów, które potwierdzają pokrewieństwo ze zmarłym, np. akt małżeństwa.
Następnie po spisaniu protokołu aktu dziedziczenia notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, w którym wskazuje poszczególnych spadkobierców oraz wysokość ich udziału. Następnie notariusz ma obowiązek zarejestrować ww. akt w Rejestrze Spadkowym.


Jak wygląda stwierdzenie nabycia spadku przed sądem?


W przypadku, gdy spadkobiercy nie zgadzają się co do podziału spadku, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania sądowego i uzyskanie tzw. postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Wówczas każda osoba zainteresowana spadkiem może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu adekwatnego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. o ile nie da się ustalić sądu adekwatnego dla sprawy, to wtedy wniosek składa się do sądu rejonowego m. st. Warszawy.
We wniosku należy zawrzeć informacje i dokumenty, takie jak:
● dane wnioskodawcy,
● dane spadkodawcy,
● dane wszystkich znanych spadkobierców,
● informacje, czy zmarły pozostawił po sobie testament, a o ile tak, to wskazanie gdzie znajduje się oryginał lub dołączenie testamentu,
● odpis wniosku dla wszystkich z uczestników postępowania.
Postępowanie sądowe opiera się z kolei na przeprowadzeniu rozprawy, podczas której sąd bada spadkobierców oraz to, w jakiej wysokości przysługuje im spadek. Następnie sąd wydaje postanowienie o stwierdzenia nabycia spadku, w którym wymienia wszystkich spadkobierców i przysługującą im część spadku.
WB
Idź do oryginalnego materiału