Jak rozliczyć PIT? Poniżej znajdziesz cenne rady i wskazówki dotyczące rozliczenia z urzędem skarbowym. Warto zapoznać się z całym artykułem.
REKLAMA
Zobacz wideo Marzena Okła-Drewnowicz: Kiedy emerytury do 5000 złotych bez podatku? Prace trwają
PIT: czym jest?
Czym jest PIT? Jest to podatek, którym objęte są dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Należy do podatków bezpośrednich, które są wpłacane bezpośrednio do urzędu skarbowego, w przeciwieństwie do podatków pośrednich, do których zalicza się m.in. VAT, czyli podatek od towarów i usług. PITem określane są także druki urzędowe, na których podatnicy składają deklaracje rozliczeniowe. Są one udostępniane przez Ministerstwo Finansów.
Rozliczanie PITu - obowiązek wszystkich podatników. W jakim terminie trzeba się rozliczyć?
Rozliczanie PIT-u to obowiązek, który jest nałożony na wszystkich podatników uzyskujących dochody. Na rozliczenie PIT-u podatnicy mają ściśle określony czas. W pierwszej kolejności płatnicy wysyłają do urzędów skarbowych PIT-11 oraz PIT-4R. Mają na to czas do końca stycznia. Do końca lutego z kolei muszą dostarczyć PIT-11 swoim pracownikom.
PIT-11 zawiera informacje, które są niezbędne do rozliczenia PIT-37. Na złożenie rozliczenia do urzędów skarbowych podatnicy mają czas do 30 kwietnia. Osoby, które rozliczą PIT najszybciej, z reguły najszybciej otrzymują także ewentualny zwrot podatku.
Rozliczenia PIT-ów: czym jest PIT-36 i PIT-37?
Rozliczenia PIT-ów to dla wielu osób trudny temat. Mnogość dostępnych formularzy sprawia, iż osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rozliczeniami, mogą się pogubić. Aby rozwiać nieco wątpliwości związane z rozliczeniem PIT-ów, podpowiadamy, czym jest PIT-36 i PIT-37:
PIT-36 - jest to formularz dla osób, które osiągnęły dochód np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i rozliczają się według skali podatkowej;
PIT-37 - to najpopularniejszy formularz, z którego korzystają osoby osiągające dochody wyłącznie za pośrednictwem płatników. Służy do rozliczenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych. Mogą z niego korzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem, a także osoby samotnie wychowujący dzieci.
Rozliczenie PIT-u - jakie kwoty można odliczyć od podatku?
Prawidłowe rozliczenie PIT-u uwzględnia przysługujące podatnikom ulgi. Dzięki temu podatnicy zapłacą mniejszą kwotę podatku. Należą do nich m.in.:
ulga prorodzinna na dzieci (kwota uzależniona od liczby dzieci, a przy jednym dziecku od kryterium dochodowego)
ulga dla krwiodawcy w wysokości 6 proc. dochodu pracownika
ulga za oddanie osocza (maksymalnie 8750 zł rocznie)
ulga za internet (tylko przez dwa następujące po sobie bezpośrednio lata)
Rozliczenie PIT: jak złożyć deklarację rozliczeniową?
Jak może się odbywać rozliczenie PIT danego podatnika? Jest kilka możliwości złożenia i wysłania deklaracji rocznej. Dokumenty rozliczeniowe można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub załatwić sprawę online. Deklaracja podatkowa może być wysłana i podpisana elektronicznie. Podatnik uzyskuje wówczas Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, będące potwierdzeniem złożenia dokumentów. Warto je zachować, aby mieć potwierdzenie, iż złożyliśmy dokumenty o czasie. Deklarację rozliczeniową można także złożyć za pośrednictwem usługi e-PIT.
Jak obliczyć podatek dochodowy przez usługę Twój e-PIT?
Jak obliczyć podatek dochodowy przez usługę Twój e-PIT? Twój e-PIT jest częścią platformy e-urząd skarbowy. Usługa umożliwia automatyczne rozliczenie zeznania podatkowego, pozwalając przy tym na skorzystanie z ulg i odliczeń, a także możliwości przekazania 1,5 proc. wartości podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Aby skorzystać z takiej możliwości, należy zalogować się do usługi, a następnie przeanalizować wypełnione automatycznie zeznanie podatkowe. Można je zaakceptować lub nanieść własne poprawki i wysłać do urzędu skarbowego. o ile nie naniesiemy poprawek, e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowany w dniu 30 kwietnia i wysłany do urzędu.
PCC-3: jak wypełnić?
Czym jest PCC-3? Jak go wypełnić i kto musi złożyć deklarację? Druk PCC-3 to formularz, za pośrednictwem którego możemy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Musi go rozliczyć każdy, kto zawarł umowę cywilnoprawną, czyli np. umowę kupna-sprzedaży. Wzór formularza znajdziemy w internecie. Dokument można wypełnić samodzielnie lub użyć do tego celu kreatora.
Zobacz też: Najniższa krajowa 2025 - ile wynosi? Jaka jest minimalna stawka godzinowa? Tyle dostaniesz "na rękę"