Ofiarą pogróżek możesz stać się adekwatnie w każdym środowisku – w pracy, w szkole, a choćby w najbliższej rodzinie. W związku z tym warto znać przepisy dotyczące gróźb karalnych, swoje prawa, a także formy obrony na wypadek wystąpienia takich sytuacji. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak się zachować, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Przepisy dotyczące gróźb karalnych – czym są groźby karalne?
Prawo dotyczące gróźb karalnych to przede wszystkim art. 190 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim odpowiedzialności karnej podlega osoba, która grozi innej popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub na szkodę osoby dla niej najbliższej. Do popełnienia czynu dochodzi, jeżeli pogróżka wzbudza w osobie, do której zostaje skierowana lub której dotyczy, uzasadnioną obawę, iż dojdzie do spełnienia czynów.
Groźba nosi znamiona przestępstwa, jeżeli jej treść jest zapowiedzią jego popełnienia. W praktyce oznacza to, iż np. pogróżka kradzieży 50 zł (kradzież takiej kwoty to wykroczenie) nie będzie przestępstwem, ale już groźba zabójstwa czy pobicia (są to przestępstwa) będzie nosiła znamiona czynu o charakterze przestępczym. |
Co ważne, nadawca groźby nie musi być jednocześnie tym, który ma zrealizować jej treść – odpowiedzialna za zapowiedziane pobicie czy odebranie życia może być inna osoba lub choćby grupa ludzi. Napastnik musi mieć jednak bezpośredni wpływ na realizację groźby, czyli np. namówić przestępców do pobicia.
Kolejnym ważnym aspektem branym pod uwagę przez sąd i prokuraturę podczas kwalifikacji czynu jest uzasadniona obawa dotycząca tego, iż groźba zostanie zrealizowana. Aby czyn miał znamiona przestępstwa, muszą istnieć przesłanki do tego, aby stwierdzić, iż osoba, której grożono, może obawiać się przekucia słów w czyny. Ważne jest przekonanie pokrzywdzonego o realności realizacji groźby.
Przestępstwo tego rodzaju może mieć jedynie charakter umyślny. W związku z tym należy wykazać oskarżonemu, iż miał on motyw do popełnienia czynu.
Co można uznać za groźbę karalną?
Groźba karalna może być wyrażona:
- słowem mówionym,
- słowem pisanym,
- gestem,
- grafiką,
- kompilacją grafik
itp.
Dla rozstrzygnięcia tego, czy dany czyn jest groźbą karalną, nie ma znaczenia forma jego przedstawienia, a wyłącznie treść.
Jakie komunikaty można uznać za groźby karalne?
Przykładami gróźb karalnych są następujące wypowiedzi:
- „Jeśli jeszcze raz wejdziesz na moją działkę ze swoim psem, strzelę do Was z mojej wiatrówki”,
- „Jeżeli jeszcze raz zobaczę Cię z tym kolegą, to zamknę Cię w piwnicy i nie będziesz mogła wychodzić z domu”,
- „Zabiję Cię, jeżeli jeszcze raz się tak do mnie odezwiesz”,
- „Jeśli Twoje dzieci nie przestaną grać w piłkę o 8.00 rano, podpalę Wasz dom”.
Pogróżki mogą być wypowiedziane twarzą w twarz, przekazane w wiadomości SMS, zilustrowane w formie wideo lub grafiki i ujęte w wielu innych formach.
Groźby karalne – konsekwencje prawne
Czym skutkują groźby karalne? Konsekwencje tego typu czynów to przede wszystkim zagrożenie karą więzienia do lat 3. Co ważne, ściganie przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego – osoby, do której są skierowane groźby lub osoby, wobec której najbliższych skierowano zapowiedź popełnienia przestępstwa.
Jak unikać gróźb karalnych?
Zadajesz sobie pytanie, jak unikać gróźb karalnych? Warto mieć na uwadze fakt, iż to nie ofiary są winne popełnianym przestępstwom, a ich sprawcy. jeżeli jednak masz obawy, iż kontakt z daną osobą czy wchodzenie z nią w konflikt mogą doprowadzić do wystąpienia pogróżek, wycofaj się z takiej relacji. Pamiętaj, iż Twoje bezpieczeństwo jest w tej sytuacji najważniejsze.
Obrona przed groźbami karalnymi – jak reagować? Gdzie szukać wsparcia?
Obrona przed groźbami karalnymi jest bardzo trudna. Konfrontacja z napastnikiem może doprowadzić do eskalacji konfliktu, a w konsekwencji – choćby do spełnienia groźby. Warto tego uniknąć i zamiast próbować rozwiązać konflikt samodzielnie, skorzystać z pomocy prawnej.
Pomoc prawna w przypadku gróźb karalnych
Obronę przed groźbami karalnymi warto rozpocząć od skonsultowania się z prawnikiem. W ramach porady specjalista przede wszystkim przeanalizuje Twoją sytuację i doradzi Ci, czy w takim przypadku warto wstępować na drogę sądową oraz kiedy i w jaki sposób zgłosić popełnienia przestępstwa.
Prawnik przygotuje Cię do sprawy również merytorycznie, a w razie potrzeby będzie reprezentował Twoje interesy przed sądem czy w ramach postępowania przygotowawczego. Na każdym etapie działania będziesz mógł liczyć na wsparcie reprezentanta – zarówno w sensie teoretycznym, jak i praktycznym. To pozwoli Ci zadbać o ochronę Twoich interesów i postępować zgodnie z ustaloną strategią, a nie dać się ponosić emocjom czy ulegać strachowi.
Natychmiastowe wsparcie dla ofiar gróźb karalnych
Jeśli jesteś ofiarą gróźb karalnych, pamiętaj, iż zawsze możesz liczyć na natychmiastową pomoc ze strony policji. o ile obawiasz się spełnienia pogróżek, jak najszybciej wezwij pomoc. W takiej sytuacji Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, a sprawca przestępstwa powinien ponieść konsekwencje swoich czynów.