Jak szkolenia podatkowe pomagają w zrozumieniu zmieniających się przepisów podatkowych?

1 rok temu

Prawo podatkowe nie należy do najłatwiejszych dziedzin – wie to każdy, kto ma z nim styczność na co dzień. Stopień trudności zwiększają nieustanne nowelizacje ustaw. Jak uporządkować, odświeżyć lub zdobyć wiedzę z zakresu podatków? Z pomocą przychodzą szkolenia prowadzone przez ekspertów – m.in. doradców podatkowych i specjalistów od podatku VAT.

Szkolenia podatkowe – sposób, aby być na bieżąco z przepisami

Samodzielne śledzenie zmian w przepisach podatkowych jest trudne i wymaga dyscypliny – w natłoku innych obowiązków niełatwo zrealizować tak ambitny plan. Co więcej, choćby osoby, które monitorują zmiany, często mają wątpliwości, jak poprawnie interpretować ustawy. Do tego trzeba dodać jeszcze odpowiedzialność karną, na którą narażeni są m.in. przedsiębiorcy. Z tych powodów dobrym rozwiązaniem jest szkolenie z zakresu podatków.

Szkolenia podatki – dlaczego warto brać w nich udział:

  • szkolenia mogą stanowić kompleksowe wprowadzenie do nowego zagadnienia – uczestnicy mają szansę gwałtownie zapoznać się ze zmianami;
  • w trakcie szkoleń kursanci dowiadują się, jak należy stosować nowe przepisy – to pozwala wyeliminować błędy;
  • niekiedy szkolenia przyjmują formę warsztatów – to często szkolenia stacjonarne, których ukończenie oznacza też otrzymanie certyfikatu.

Szkolenia podatkowe – przykładowe zagadnienia

Jakie tematy najczęściej są poruszane podczas szkoleń podatkowych? Reguły nie ma – zakres tematyczny jest bardzo obszerny. Z drugiej strony, wiele kursów porusza kwestie budzące najwięcej wątpliwości. Przykładem może być podatek VAT. Często omawiane są też nowości. Kilka lat temu takim tematem był plik JPK i powiązana z nim e-kontrola podatkowa, czyli kontrola przeprowadzana przez organy do tego uprawnione za pośrednictwem technologii cyfrowych. Oprócz tego sezonowo pojawiają się szkolenia związane np. z opodatkowaniem prezentów wręczanych pracownikom.

Podatki to jednak nie tylko VAT, CIT czy od nieruchomości. Wiele wątpliwości budzą też składki ZUS. Przedsiębiorcy, którzy chcą ograniczyć koszty, często decydują się na współpracę z freelancerami wystawiającymi faktury, zamiast zatrudniać pracowników. Stąd też niektóre szkolenia podatkowe dotyczą kwestii składek ZUS. Z kolei z myślą o firmach dostrzegających korzyści płynące z nawiązania współpracy z zagranicznymi partnerami organizowane są szkolenia z zakresu podatków międzynarodowych.

Nie tylko dla przedsiębiorców – docelowe grupy uczestników

Mogłoby się wydawać, iż szkolenia z zakresu podatków są skierowane jedynie do przedsiębiorców. To zbyt daleko idące uproszczenie. Szkolenia online z zakresu prawa, podatków oraz ulg i dotacji – cridoteka.pl są skierowane do szerokiego grona odbiorców – należą do nich:

  • pracownicy działów księgowości czy kadr – którzy na co dzień mają styczność z zagadnieniami podatkowymi;
  • osoby tuż po studiach, które chcą poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę – szkolenia podatkowe pozwalają im uzupełnić wiedzę teoretyczną o praktykę;
  • pracownicy powracający do pracy na stanowiskach związanych z księgowością po przerwie – szkolenie to najprostszy sposób na odświeżenie wiedzy.

Chociaż szkolenia z podatków najczęściej są wybierane przez wymienione wyżej grupy osób, to w praktyce udział w nich może wziąć każdy, kto odczuwa niedosyt informacji lub chce zdobyć kompetencje w interesującym go obszarze.

Idź do oryginalnego materiału