Pracodawca nie wypłaca części wynagrodzenia. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku?
Ze względu na kłopoty finansowe (wycofanie się kluczowego klienta z powodu problemów z wypłacalnością), pracodawca od trzech miesięcy nie wypłaca części pracowników pełnego wynagrodzenia. W jednym z miesięcy pojawiło się kilka zwolnień lekarskich. Jak w tej sytuacji pracodawca powinien ustalić podstawę zasiłku? Czy brać pod uwagę wynagrodzenie należne, czy to które zostało faktycznie wypłacone?
Jakie składniki przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku?
Zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej podstawę wymiaru zasiłku ubezpieczonego będącego pracownikiem, a także wynagrodzenia chorobowego, stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, po pomniejszeniu o składniki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez ubezpieczonego (emerytalne, rentowe i chorobowe). o ile niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia do podstawy przyjmuje się wynagrodzenie wypłacone za pełne miesiące zatrudnienia.
Podstawa wymiaru zasiłku w miesiącu przekroczenia rocznego limitu podstawy składek – Dowiedz się więcej!
Co w sytuacji gdy w okresie, z którego wyliczana jest podstawa, wynagrodzenie zostało wypłacone zaliczkowo?
W przypadku gdy w okresie, z którego wyliczana jest podstawa, wynagrodzenie zostało uznane, ale nie wypłacone lub zostało wypłacone zaliczkowo, do podstawy należy przyjąć wynagrodzenie faktycznie wypłacone.
Przy ustalaniu przeciętnego wynagrodzenia sumę wypłaconych wynagrodzeń należy podzielić przez liczbę miesięcy, w których zostało ono osiągnięte, z uwzględnieniem także miesięcy, w których wypłaty nie było.
Jeżeli w późniejszym okresie zakład pracy dokona wypłaty pozostałej, zaległej części należnego pracownikowi wynagrodzenia (wyrównania), konieczne będzie ponowne ustalenie podstawy i wypłacenie wyrównania zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego. Jako iż przy ustalaniu podstawy zasiłku mówimy o wynagrodzeniu wypłacanym „za okres”, a nie „w okresie”, nie będzie miał znaczenia termin, w którym to wyrównanie zostanie pracownikowi wypłacone.
Pamiętaj!
Nie należy przy tym zapominać, iż podstawa wymiaru zasiłku dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o 13,71% składek na ubezpieczenia społeczne. W okresie lipiec-grudzień 2024 roku wynosi ona 3 710,47 zł (4 300 – 13,71%).