Serial „Reniferek” na Netflixie zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza po kontrowersjach związanych z identyfikacją pierwowzoru głównej postaci i pozwem Fiony Harvey przeciwko platformie. Serial, będący studium stalkingu, porusza istotny problem społeczny, który przez cały czas jest bagatelizowany przez otoczenie i organy ścigania. Adw. Urszula Piątkowska-Banach, Szef Praktyki Przestępczości Kryminalnej i Narkotykowej, podkreśliła, iż produkcja ta pomaga nagłaśniać konsekwencje stalkingu. W swoim artykule „Kiedy wysyłanie SMS-ów i maili staje się przestępstwem, czyli jak powstrzymać stalkera” opowiedziała szerzej o przestępstwie stalkingu. Publikacja dostępna jest na portalu „Prawo.pl”.
Na początku wyjaśniła, iż stalking, czyli uporczywe nękanie, jest przestępstwem, które może przybierać różne formy, od ciągłych wiadomości i telefonów, po fizyczne śledzenie i niszczenie mienia. Kodeks karny przewiduje kary za takie działania, ale skuteczność prawnych kroków zależy od udokumentowania wszystkich aspektów prześladowań i ich wpływu na ofiarę.
Ekspertka wytłumaczyła również, kiedy stalking może zostać uznany za przestępstwo i dlaczego podjęcie kroków w takiej sytuacji jest tak bardzo istotne. Dodatkowo podpowiedziała co można zrobić kiedy doświadcza się nękania.
A czy widzieliście już „Reniferka”? Czy znacie kogoś kto padł ofiarą stalkingu? Po więcej ciekawych spostrzeżeń zapraszamy do artykułu – tutaj.