Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?
Często do mojej kancelarii trafiają zapytania na temat tego, jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Pisemnie czy ustnie? Do prokuratora czy na policji?
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa można oczywiście złożyć zarówno ustnie, jak i pisemnie. Przygotowując zawiadomienie pisemnie należy opisać gdzie i kiedy doszło do popełnienia przestępstwa. Należy również wskazać dane osoby, która zawiadamia. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa kieruje się do prokuratury rejonowej adekwatnej z uwagi na popełnienie przestępstwa. Wyobraźmy sobie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w przypadku przestępstwa określonego w artykule 207 §1 kodeksu karnego. Mówimy tutaj o przestępstwie znęcania się nad rodziną. Zawiadamiając należy wskazać, kto i nad jaką osobą popełnia przestępstwo oraz przez jaki okres dochodziło do popełnienia przestępstwa.
Kilka najważniejszych faktów
Kto popełnił przestępstwo? Gdzie? Kiedy? W jakim czasie? Kto jest osobą poszkodowaną w jaki sposób doszło do popełnienia przestępstwa? Zatrzymując się przy zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa z artykułu 207 §1, czyli o znęcaniu, należy wskazać, jakie czynności wykonywał sprawca, iż doszło do przestępstwa – np. popychał, wykręcał ręce, używał słów obraźliwych, wypowiadał groźby w przedmiocie uszkodzenia ciała.
Pamiętaj o uzasadnieniu i dowodach!
Bardzo ważne jest uzasadnienie i odpowiednie dowody. W każdej sprawie, w której składamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, istotne jest złożenie dowodów. o ile składamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z artykułu 207 Kodeksu karnego, musimy pamiętać, aby wskazać okoliczności, które miały miejsce, np. obdukcję, zdjęcia z pobicia, listę świadków, którzy poświadczą niniejszą okoliczność.
W uzasadnieniu krok po kroku należy opisać działania, które stosował sprawca. Dowody są istotne w każdej sprawie, czy to karnej czy rodzinnej. Dowodami w sprawie mogą być zeznania świadków, zdjęcia, nagrania, screeny z wiadomości i wiele innych, np. zaświadczenie lekarskie z dnia, w którym doszło do awantury w domu i mąż cię uderzył. Wszystko zależy od tego, jakie składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Niemniej jednak zawsze najważniejsze są dowody.
Przeczytaj więcej:
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa