JPK ma być zgodny z KSeF. Ministerstwo pracuje nad zmianami w przepisach

1 rok temu
Zdjęcie: Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group


Do 14 listopada Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje projektu zmiany rozporządzenia ws. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Aktualizacja przepisów ma na celu dostosowanie JPK do obowiązku wystawiania dokumentów księgowych w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).

Nowelizacja, nad którą pracuje resort finansów dotyczy rozporządzenia z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, czyli dokumentu powszechnie znanego, jako rozporządzenie w sprawie JPK_VAT z deklaracją. Celem planowanych zmian ma być usunięcie wątpliwości, związanych z danymi umieszczanymi w JPK po wprowadzeniu w Polsce obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Ministerstwo zamierza m.in. uwzględnić w rozporządzeniu zmianę podstawowego terminu zwrotu podatku VAT, który w tej chwili wynosi 60 dni, a po wprowadzeniu KSeF zostanie skrócony do 40 dni. Resort chce ponadto wprowadzić do pliku JPK numer identyfikujący fakturę w KSeF, a także zdefiniować sposób oznaczania faktur, które zostaną wystawione w czasie awarii lub braku dostępu do systemu.

Fiskus liczy na to, iż zmiany wprowadzone do pliku JPK_VAT ułatwią administracji skarbowej weryfikację, czy zadeklarowana wysokość podatku pokrywa się z kwotą faktycznie zapłaconą. Nowe przepisy mają także przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o zwrot podatku i ograniczyć liczbę nadużyć związanych z VAT.

– Prace prowadzone w Ministerstwie Finansów pokazują, iż wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy pomocy KSeF może się przyczynić do standaryzacji również innych dokumentów i procedur księgowych. Dalsza cyfryzacja rozliczeń podatkowych to dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców, którzy dzięki rozwiązaniom informatycznym będą mogli zautomatyzować wymianę danych i przyspieszyć proces płatności. KSeF zniesie też konieczność samodzielnej archiwizacji faktur i potrzebę wystawiania ich duplikatów – komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój w Polsce platformy Banqup.

– Bardzo istotną i często pomijaną korzyścią z e-fakturowania będzie też skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku. Poprawi to płynność finansową przedsiębiorstw, co może mieć szczególnie duże znaczenie w przypadku małych i średnich firm, które często zmagają się z problemem zatorów płatniczych – dodaje Krzysztof Pulkiewicz.

JPK i KSeF – co dalej?

Projekt rozporządzenia, nad którym pracują urzędnicy Ministerstwa Finansów został udostępniony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Uwagi do przepisów można przesyłać do 14 listopada br. na adres: [email protected].

Resort zapowiedział ponadto, iż w związku z planowanymi zmianami nastąpi również modyfikacja struktury logicznej pliku JPK_VAT. Nowa wersja dokumentu ma zostać niebawem opublikowana na stronach ministerstwa, ale termin aktualizacji nie został jeszcze podany.

Idź do oryginalnego materiału