Kara za odliczenie ulgi na dziecko? Niestety, to nie żart. Grzywna może wynosić choćby kilka tysięcy

1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Komu przysługuje ulga na dziecko? I czy można zostać ukaranym przez fiskusa za skorzystanie z tej preferencji podatkowej? Wbrew pozorom to możliwe, a konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Jakie konkretnie? Wyjaśniamy zawiłości prawne.
Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to preferencja, która umożliwia zmniejszenie podatku do zapłacenia, a w wielu przypadkach uzyskanie sporego zwrotu od fiskusa. Co do zasady przysługuje na każde dziecko w rodzinie, ale tylko pod warunkiem, iż spełnia ono pewne wymogi. Mimo to zdarza się, iż za skorzystanie z ulgi rodzic zostanie ukarany. A dlaczego i w jaki sposób? Tłumaczymy.

REKLAMA







Zobacz wideo
Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?



Kara za skorzystanie z ulgi prorodzinnej? To możliwe i może kosztować choćby kilka tysięcy
Jak podaje serwis Podatnik.info, fiskus może ukarać za skorzystanie z ulgi na dziecko rodzica, któremu ona nie przysługuje, bądź nie przedstawił on wymaganych dokumentów. Wówczas jest to wykroczenie skarbowe i podatnikowi grozi za nie kara, której konkretna kwota jest zależna od tego, jak bardzo rodzic obniżył podatek. Przy czym wysokość grzywny może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jednak jest sposób na uniknięcie kary finansowej - w takiej sytuacji podatnik musi jak najszybciej złożyć korektę deklaracji podatkowej oraz uiścić wszystkie konieczne opłaty i podatki. Wtedy fiskus odstąpi od wymierzenia kary grzywny.


Ulga na dziecko. Komu przysługuje i na jakich zasadach? O tym rodzice muszą pamiętać
Z ulgi na dziecko mogą skorzystać rodzice, którzy osiągnęli dochody opodatkowane wyłącznie według skali podatkowej (np. z umowy o pracę). Co więcej, osoby wychowujące tylko jedno dziecko nie mogą przekroczyć następujących progów dochodowych:

małżeństwa i samotni rodzice - 112 tysięcy złotych,
osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych.

Przy czym dzieci muszą być niepełnoletnie, a w przypadku pociech w wieku od 18 do 25 lat muszą spełniać poniższe warunki:

kontynuują naukę,
nie osiągają dochodów lub są one nie wyższe niż 19 061,28 złotych rocznie.

A jeżeli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, to ulga przysługuje im bez względu na ich wiek oraz osiągane dochody. Przy czym rodzice muszą pamiętać o przedstawieniu dokumentów potwierdzających spełnianie powyższych wymogów, np.:




odpis aktu urodzenia pociech,
zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły,
orzeczenie o niepełnosprawności dziecka,
orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą.
Idź do oryginalnego materiału