Kolejne podmioty z obowiązkiem raportowania ESG za 2025 rok

1 tydzień temu

Zbliża się okres, w którym kolejna kategoria podmiotów zobowiązanych do raportowania powinna rozpocząć prace przygotowujące do stworzenia sprawozdania ESG. Dyrektywa CSRD wprowadziła 3 fazy wdrażania obowiązku raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju. Pierwsza z nich objęła największe jednostki interesu publicznego (m.in. notowane na giełdzie) oraz jednostki dominujące duże grupy spełniające określone kryteria , które w 2025 r. muszą opublikować pierwszy raport (za 2024 r.) zgodny z CSRD. W nadchodzącym roku obowiązek raportowania obejmie kolejne podmioty – jakie?

Kto będzie zobowiązany do raportowania za 2025 rok?

Do raportowania ESG za 2025 r. zobowiązane będą duże jednostki (niezależnie od tego, czy są notowane na giełdzie, czy nie) oraz jednostki dominujące dużych grup kapitałowych[1].

Jak należy rozumieć określenie „duże jednostki”? W projekcie polskiej ustawy wdrażającej dyrektywę CSRD pojawiła się nowa definicja tego terminu. Zgodnie z nią za dużą jednostkę będzie uważany podmiot, który w roku obrotowym objętym raportem oraz w roku poprzednim spełnił 2 z 3 poniższych kryteriów:

  1. jego suma bilansowa przekroczyła 110 mln zł;
  2. jego przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów przekroczyły 220 mln zł;
  3. zatrudniał ponad 250 osób (wskaźnik średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty wynosi ponad 250 osób).

Na dzień wydania niniejszego newslettera ustawa oczekuje na podpis Prezydenta i wejdzie w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia[2].

Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z nowymi przepisami, sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju będzie stanowiła część rocznego sprawozdania z działalności zarządu spółki. W przypadku, gdy rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, w sprawozdaniu z działalności za 2025 r. będą musiały pojawić się również dane dotyczące zrównoważonego rozwoju za 2025 r. Samo sprawozdanie będzie więc przygotowywane oraz publikowane dopiero w 2026 r. Jednak już teraz duzi przedsiębiorcy powinni rozpocząć działania i dowiedzieć się, jakie dane muszą zbierać od stycznia.

Jak przygotować się do raportowania ESG za 2025 r.?

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jakie konkretnie informacje będą podlegały raportowaniu. W tym celu należy przeprowadzić analizę podwójnej istotności. Proces ten jest kluczowym etapem poprzedzającym raportowanie zrównoważonego rozwoju.

W procesie analizy istotności najpierw należy zidentyfikować wpływy, ryzyka i szanse z zakresu środowiskowego, społeczno-pracowniczego oraz zarządczego. To umożliwi zdefiniowanie obszarów, które następnie będą podlegały ocenie pod kątem istotności. Gdy jakiś obszar zostanie oceniony przez jednostkę jako istotny, będzie on podlegał raportowaniu.

Dzięki rzetelnie przeprowadzonej analizie podwójnej istotności, która będzie weryfikowana przez biegłego rewidenta w ramach usługi atestacyjnej, przedsiębiorca uzyska kompletną informację o tym, jakie obszary są ważne dla niego oraz jego interesariuszy. W konsekwencji dowie się, jakie dane powinien zbierać w 2025 r. w celu ujawnienia ich w raporcie.

Zapraszamy do kontaktu wszystkich przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, czy zostaną objęci obowiązkowym sprawozdawczości ESG lub poszukują wsparcia w przygotowaniu do procesu raportowania zrównoważonego rozwoju.


[1] W polskim porządku prawnym są to jednostki duże oraz duże grupy w rozumieniu ustawy o rachunkowości – zmiana definicji planowana jest na 1 stycznia 2025 r., zob. poniżej

[2] Dot. art. 1 Ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, który wprowadza zmiany w ustawie o rachunkowości

Idź do oryginalnego materiału