Komentarz do wyroku TSUE z dn. 24.10.2024 r w sprawie frankowiczów (syg. akt C-347/23)

2 miesięcy temu

Sprawa C-347/23 dotyczy frankowiczów, którzy zaciągnęli kredyt na zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem. Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) pytanie prejudycjalne, dotyczące tego, czy osoby wynajmujące nieruchomość zakupioną na kredyt mogą być uznane za konsumentów zgodnie z Dyrektywą 93/13. TSUE uznał, iż są oni konsumentami i będą mogli ubiegać się o unieważnienie umów kredytowych ze względu na nieuczciwe klauzule. Wyrok komentuje nasz ekspert – adw. Maja Urbańczyk.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wyrokiem z dnia 24.10.2024 r., w sprawie Zabitoń, C-347/23, uznał, iż osobę fizyczną, zawierającą umowę kredytu hipotecznego w celu pozyskania środków na nabycie lokalu, który ma zostać przeznaczony do odpłatnego najmu (buy-to-let), należy uznać za „konsumenta” w rozumieniu dyrektywy nr 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r.
w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

TSUE wskazał, iż osoba fizyczna, która zawiera umowę kredytu hipotecznego w celu sfinansowania zakupu jednej nieruchomości mieszkalnej w celu odpłatnego oddania jej w najem, wchodzi w zakres pojęcia „konsumenta” w rozumieniu tego przepisu, jeżeli owa osoba fizyczna działa w celach niezwiązanych z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Okoliczność, iż osoba fizyczna usiłuje osiągać dochody z zarządzania tą nieruchomością, nie może sama w sobie prowadzić do wyłączenia tej osoby z zakresu pojęcia „konsumenta” w rozumieniu wspomnianego przepisu.

W praktyce oznacza, to iż osoba fizyczna, która zawarła umowę kredytu hipotecznego w celu pozyskania środków na zakup jednej nieruchomości przeznaczonej na odpłatny wynajem, powinna być w sporze z Bankiem uznawana za konsumenta, w związku z czym może korzystać z uprawnień ustanowionych w ww. dyrektywie.

PODSUMOWANIE

Wyrok TSUE może mieć szerokie konsekwencje, wpływając na inne sprawy frankowiczów, którzy wynajmują mieszkania, zarówno po ich zakupie, jak i w wyniku późniejszych zmian życiowych. W szczególności chodzi o osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej związanej z wynajmem, ale traktują wynajem jako sposób zabezpieczenia finansowego. Korzystny wyrok TSUE umożliwi im unieważnienie wadliwych umów.

Pełna treść wyroku do pobrania w PDF – kliknij.

Idź do oryginalnego materiału