Ulga na leki. Kto może z niej skorzystać?
Ulga na leki wchodzi w skład znacznie szerszej ulgi rehabilitacyjnej, która pozwala na skorzystanie z odliczeń pewnych wydatków przeznaczonych na cele rehabilitacyjne. Podstawą prawną jest tutaj ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, a konkretniej art. 26. Wynika z niego, iż z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać: Reklama
osoby z niepełnosprawnościami; osoby mające na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnościami; osoby, które poniosły wydatki na rehabilitację lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Jak wynika ze strony podatki.gov.pl, żeby móc skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, należy posiadać dokument potwierdzający poniesienie wydatków (wymienionych w przepisach ustawy o PIT), a ponadto stosowne orzeczenie o niepełnosprawności lub decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej bądź częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.
Ulga na leki przysługuje w ramach wydatków limitowanych. Oznacza to, iż w ich przypadku można odliczyć kwotę uwzględniającą "górny" bądź "dolny" limit kwotowy. Co więcej, można odliczyć tylko te leki, które są określone w ustawie Prawo farmaceutyczne, ale tylko w sytuacji, w której lekarz specjalista uznał, iż dana osoba z niepełnosprawnością powinna stosować stale lub czasowo te leki. Zgodnie z informacjami podanymi na wcześniej wspomnianej stronie rządowej, odliczenie uwzględnia wydatki: "w wysokości różnicy pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu, a kwotą 100 zł".
Ulga rehabilitacyjna. Co jeszcze można odliczyć w rozliczeniu PIT?
Ulga na leki to nie jedyne odliczenie, która przysługuje w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Lista wydatków, które można uwzględnić jest znacznie dłuższa. Mowa tutaj między innymi o:
adaptacji i wyposażenia mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności; zakupie, naprawie oraz najmie wyrobów medycznych wymienionych w stosownym wykazie; odpłatności za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym; odpłatności za zabiegi rehabilitacyjne; opłaceniu tłumacza języka migowego; utrzymaniu psa asystującego (maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym to 2 280 zł); opłaceniu przewodników osób niewidomych (maksymalna kwota odliczenia to 2 280 zł).
Warto zaznaczyć, iż każdy wydatek musi zostać udokumentowany. Mogą to być między innymi faktury, rachunki czy potwierdzenia przelewów.