Zgodnie z wprowadzoną w lipcu 2024 r. ustawą o rencie wdowiej seniorzy będą mogli otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. ZUS wskazuje, iż od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc.
Oznacza to zatem łączenie renty z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Wcześniej przepisy pozwalały na pobieranie tylko jednego świadczenia. Wdowa lub wdowiec musieli zdecydować, czy chcą pobierać swoje świadczenie, czy 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, iż limit świadczenia to trzykrotność najniższej emerytury, czyli w tej chwili 5 tys. 342,88 zł brutto. Wypłacanie renty wdowiej ma nie powodować wcześniej zmniejszenia sumy świadczeń. Po przekroczeniu limitu świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia — wyjaśnia ZUS.
Renta wdowia. Trzeba złożyć wniosek
Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. Wypłata świadczeń rozpocznie się 1 lipca 2025 r.
Jeżeli senior nie ubiegał się do tej pory o rentę rodzinną, bo świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, musi złożyć wniosek na formularzu ERR. W przypadku, gdy dana osoba ma już rentę rodzinną, może wnioskować o rentę wdowią na formularzu ERWD.
Renta wdowia. Jak sprawdzić, czy mamy prawo do świadczenia?
Na stronie internetowej ZUS dostępna jest ankieta, która pomaga ustalić zainteresowanej osobie, czy ma prawo do renty wdowiej. Można znaleźć ją pod TYM LINKIEM.
W ankiecie wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by ustalić, czy będzie można pobierać łączone świadczenia: własną emeryturę/rentę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku — informuje regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.
Osoby, które mają prawo do renty rodzinnej i do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o połączenie świadczeń z rentą rodzinną. jeżeli chcą złożyć elektroniczny wniosek o „rentę wdowią”, a nie mają konta na PUE/eZUS, pracownik pomoże je założyć — wskazuje ZUS.