Konferencja prasowa Marszałka Sejmu przed 6. posiedzeniem Izby – podsumowanie

10 miesięcy temu
wtorek, 20 lutego 2024 17:30

20 lutego marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z dziennikarzami na tradycyjnej konferencji prasowej poprzedzającej posiedzenie Sejmu. Poinformował, iż będzie to posiedzenie dwudniowe (21 i 22 lutego), a w porządku obrad znajdzie się m.in. rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, informacja o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2022 r. i sprawozdanie Ministra Sportu i Turystyki z realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym w latach 2020-2023. Podczas czwartkowych obrad posłowie zajmą się ponadto m.in. wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości. W czwartkowym bloku głosowań ma się znaleźć m.in. nowelizacja Prawa farmaceutycznego, dotycząca tzw. „pigułki dzień po”.

Referując sprawy o charakterze proceduralnym Szymon Hołownia podkreślił, iż żaden projekt wnoszony do laski marszałkowskiej nie jest przetrzymywany w „zamrażarce”. Każdy jest procedowany zgodnie z jego sytuacją: w stosunku do niektórych możliwe jest szybkie zarządzenie ich drukowania, inne są zwracane w celu uzupełnienia braków uzasadnienia, jeszcze inne trafiają do zaopiniowania przez Komisję Ustawodawczą lub do konsultacji. Marszałek podkreślił, iż po raz pierwszy wszystkie projekty trafiają też do tzw. oceny skutków regulacji, realizowanej na etapie parlamentarnym przez służby prawne Kancelarii Sejmu.

Marszałek Sejmu przekazał, iż spotkał się z Moniką Pawłowską. – Pani poseł doręczyła mi osobiście pismo, w którym poinformowała o zgodzie na objęcie mandatu poselskiego – powiedział marszałek Hołownia. Marszałek wydał dziś postanowienie w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu po pośle Mariuszu Kamińskim. Postanowienie zostało już opublikowane w Monitorze Polskim (pod poz. 141).

Szymon Hołownia wrócił też do próby siłowego wtargnięcia na teren Sejmu przed poprzednim posiedzeniem Izby. W grupie posłów znajdowali się też byli parlamentarzyści. Jak powiedział Marszałek Sejmu, siedmioro posłów w ewidentny sposób naruszyło nietykalność cielesną funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. – Takie zachowania nigdy nie powinny mieć miejsca – wskazał Hołownia. W związku z powyższym, działając na podstawie art. 22b Regulaminu Sejmu, stwierdził, iż posłowie ci na terenie Parlamentu w rażący sposób naruszyli spokój i porządek. W konsekwencji zapowiedział skierowanie do Prezydium Sejmu wniosków o podjęcie uchwał w przedmiocie obniżenia tym parlamentarzystom uposażenia poselskiego bądź diety parlamentarnej.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarskie Marszałek zreferował aktualny etap procedur sejmowych, na którym znajdują się poselskie projekty zmian w prawie aborcyjnym. Jak zaznaczył, najważniejsze jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa kobietom, ale też przyjęcie takiej strategii postępowania, by opracowywane rozwiązania miały szansę wejść w życie, czyli także zyskały akceptację Prezydenta, którego podpis jest niezbędny do zakończenia pomyślnie procesu legislacyjnego.

Kolejnym wątkiem poruszonym przez przedstawicieli mediów były zasady wchodzenia na teren Sejmu osób zgłoszonych przez jeden z klubów parlamentarnych jako współpracownicy klubu, a zdaniem dziennikarzy pełniących nieformalnie funkcję ochrony osobistej. Jak podkreślił Marszałek Sejmu, każda z tych osób podlega podczas wchodzenia do Sejmu pełnej kontroli bezpieczeństwa i porusza się po obiekcie nieuzbrojona. Jak dodała prowadząca konferencję rzecznik Marszałka Sejmu, Katarzyna Karpa-Świderek, pod koniec marca wygaśnie ważność dokumentów, na podstawie których osoby te wchodzą do budynków Parlamentu. Nowe przepustki wykluczą wchodzenie przez te osoby wejściem głównym, nie będą też one miały wstępu w kuluary.

Na zakończenie konferencji Szymon Hołownia poruszył też temat protestów rolników. – Polski rząd musi zrobić wszystko, żeby w dialogu z Ukrainą doprowadzić do tego, żeby polski rynek nie był zalewany w sposób niekontrolowany towarami produkowanymi przez Ukrainę – powiedział Marszałek Sejmu.

Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

‹›×
    Idź do oryginalnego materiału