Konfrontacja i okazanie – szczególne formy przesłuchania

1 rok temu

Konfrontacja to wyjątkowy rodzaj przesłuchania, kiedy to organ procesowy poprzez przesłuchanie dwóch źródeł dowodowych w jednym momencie chce wyjaśnić istotne rozbieżności w środkach dowodowych dotyczących tej samej okoliczności.

Konfrontacja odbywa się, kiedy istnieje konieczność wyjaśnienia sprzeczności o istotnym charakterze. Istotny charakter to okoliczności wpływające na ustalenie postępowania.

Konfrontacja dotyczy osób przesłuchiwanych, czyli oskarżonych, świadków, biegłych i specjalistów. Konfrontować można oskarżonego z oskarżonym, świadka ze świadkiem czy biegłego z biegłym. Możliwe jest także przeprowadzenie konfrontacji świadka z oskarżonym.

Do konfrontacji nie dochodzi kiedy oczywiste jest, iż w realiach konkretnego postępowania osiągnięcie tego jest niemożliwe.

Najczęściej konfrontacja ograniczona jest do dwóch osób, ponieważ jednoczesne konfrontowanie kilku osób może utrudniać prawidłowy przebieg tej czynności.

W jaki sposób przebiega konfrontacja?

Sąd bądź organ prowadzący postępowanie przygotowawcze jednocześnie wzywa przesłuchiwane osoby i odczytuje im ich fragmenty zeznań sprzecznych ze sobą lub odmiennie relacjonujących dane zdarzenie. Następnie pada prośba o wyjaśnienie rozbieżności.

Ocena przebiegu konfrontacji przez sąd jest oparta o zasadę swobodnej oceny dowodów. Oznacza to, iż nie istnieje żadna formalna reguła, która pozwalałaby na określenie, kiedy komuś można przyznać atrybut wiarygodności, a kiedy nie. Z czynności konfrontacji sporządzany jest dokładny protokół, który jest jej zapisem.

Czym jest okazanie ?

Kolejną szczególną formą przesłuchania, jest okazanie, zwane też rekognicją. Osobie przesłuchiwanej można okazać inną osobę, jej wizerunek lub rzecz w celu jej rozpoznania. Co ważne, okazanie powinno być przeprowadzone tak, aby nie były wywoływane żadne sugestie. Główny cel tej formy przesłuchania to identyfikacja przedmiotu lub osoby spośród przedstawionego zbioru.

Podlegać okazaniu mogą:

– osoby

– wizerunek osób

– rzeczy

Okazanie osoby podejrzanej lub oskarżonego

Dopuszcza się zarówno okazanie podejrzanego jak i oskarżonego. W razie potrzeby okazanie można przeprowadzić również tak, aby wyłączyć możliwość rozpoznania osoby przesłuchiwanej przez osobę rozpoznawaną.

Podczas okazania osoba okazywana powinna znajdować się w grupie obejmującej co najmniej 4 osoby. Szczegółowe warunki okazania dodatkowo są regulowane przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie warunków technicznych przeprowadzenia okazania, które uwzględniają konieczność zapewnienia sprawnego toku postępowania, a także adekwatnej realizacji gwarancji procesowych jej uczestników.

Idź do oryginalnego materiału