Koniec telepracy już w październiku

1 rok temu

Pracodawcy mierzą się z wyzwaniem wdrożenia oraz wykonywania przez pracowników pracy zdalnej na nowych, kodeksowych zasadach już od niemal pół roku. Oznacza to, iż nieuchronnie zbliża się moment, gdy z Kodeksu pracy zostanie usunięty rozdział dotyczący telepracy – która zostanie w całości zastąpiona przez pracę zdalną.

Zgodnie z przepisami wprowadzającymi do k.p. pracę zdalną, wykonywanie pracy w formie telepracy jest dopuszczalne jedynie do 7 października 2023 r. Oznacza to, iż nieuchronnie zbliża się moment, gdy zlikwidowana zostanie możliwość świadczenia pracy w formie telepracy – która zostanie w całości zastąpiona przez pracę zdalną.

Konieczność wprowadzenia zmian

Przepisy nie przewidują automatycznego przekształcenia telepracy w pracę zdalną, dlatego konieczne jest podjęcie odpowiednich działań przez pracodawców i pracowników. Mogą zdarzyć się również przypadki, w których pracodawca nie wyrazi zgody na świadczenie pracy zdalnej przez dotychczasowego telepracownika.

Od czego zacząć?

Telepraca różni się od pracy zdalnej – w związku z czym przeprowadzenie zmian powinna poprzedzić analiza aktualnych potrzeb pracodawcy. Zakres czynności, które powinny zostać wykonane, zależy od specyfiki pracodawcy i może obejmować m.in.:

  1. uchylenie ewentualnych regulaminów lub ich części przewidujących telepracę oraz objęcie dotychczasowych telepracowników porozumieniami lub regulaminami pracy zdalnej – jeżeli taki jest zamiar pracodawcy,
  2. złożenie przez pracowników wniosków o wykonywanie pracy zdalnej,
  3. zawarcie stosownego porozumienia z pracownikiem, który podpisał umowę o pracę zawierającą postanowienia o telepracy. Takie fragmenty trzeba będzie usunąć porozumieniem zmieniającym. Problemem praktycznym mogą okazać się jednak sytuacje, w których pracownik nie wyrazi na to zgody.

Usunięcie regulacji dotyczących telepracy z Kodeksu pracy, jak i optymalna forma wprowadzenia zmian przez pracodawców budzi wiele kontrowersji i niejasności interpretacyjnych. Zależy również od konkretnego przypadku. W razie potrzeby wsparcia w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu.

Idź do oryginalnego materiału