W maju został opublikowany długo oczekiwany projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy, który zakładał kompleksowe zmiany w zasadach legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Polsce (dowiedz się więcej). Niespodziewanie pod koniec sierpnia na stronie internetowej RCL pojawiła się jednak nowa wersja projektu[1]. Prócz dotychczas proponowanych rozwiązań, przewiduje ona liczne ograniczenia co do powierzania pracy cudzoziemcom. Czego mogą się spodziewać pracodawcy?
Koniec umów cywilnoprawnych z cudzoziemcami
Najistotniejszą zmianą, jaką proponuje resort pracy w nowej wersji projektu, jest ograniczenie zatrudniania cudzoziemców na podstawie umów cywilnoprawnych. Zgodnie z projektowanymi przepisami, warunkiem wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca (na rzecz polskiego podmiotu) i zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, będzie zawarcie umowy o pracę. Dotyczy to również wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy do ewidencji oświadczeń. Ograniczenie to nie będzie jednak dotyczyło osób zwolnionych z obowiązku legalizacji pracy oraz posiadających tzw. Niebieską Kartę UE. Niemniej, w praktyce, w większości przypadków nie będzie już można zawierać umów cywilnoprawnych z osobami, które nie są obywatelami Polski.
Pozostałe założenia projektu
Nowy projekt ustawy zakłada też:
- zakaz wykonywania pracy przez cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie wiz wydanych w określonych celach – nie tylko na podstawie wiz turystycznych (jak dotychczas), ale także m.in. wiz wydanych w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół, tranzytu czy leczenia,
- zakaz wykonywania pracy przez cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie wiz wydanych przez inne państwa Schengen,
- obowiązkową odmowę wydania zezwolenia na pracę, jeżeli w okresie 24 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, pracodawca udaremniał lub utrudniał przeprowadzenie kontroli legalności pracy cudzoziemców.
Zdaniem resortu pracy projektowane przepisy mają ograniczyć wyzysk cudzoziemców na rynku pracy oraz zapobiegać nadużyciom, takim jak „sztuczne” uzyskiwanie zezwoleń na pracę, by umożliwić cudzoziemcom wjazd do Unii Europejskiej.
Status projektu
Projekt nie został jeszcze przyjęty przez rząd. Zgodnie z planami ma się to wydarzyć w III kwartale 2024 r. Następnie będzie on musiał jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną w Sejmie. Zgodnie z treścią projektu nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Będziemy śledzić proces legislacyjny i informować o dalszych losach projektu. Zapraszamy również do kontaktu we wszelkich sprawach związanych z legalizacją pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce.
[1] Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (UC46): https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12385455