Koniec z wizami „Poland. Business Harbour”

10 miesięcy temu

Minister spraw zagranicznych podjął decyzję o zawieszeniu udziału w programie „Poland. Business Harbour”. Program ten funkcjonował od 2020 r. i miał na celu ułatwienie relokacji specjalistów IT zza granicy do Polski. W ocenie ministerstwa nie spełnił on jednak swoich celów.

Zawieszenie programu

Zawieszenie udziału MSZ w programie „Poland. Business Harbour” oznacza, iż wydawanie wiz PBH zostało wstrzymane. Nie będzie już możliwe zgłoszenie pracodawcy jako firmy partnerskiej, a relokowani cudzoziemcy nie będą mogli uzyskać wiz na preferencyjnych warunkach. W przypadku chęci zatrudnienia specjalistów IT zza granicy, konieczne będzie przeprowadzenie pełnej „klasycznej” ścieżki legalizacyjnej.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa, wydawanie wiz PBH będzie wstrzymane do czasu przyjęcia rozwiązań gwarantujących adekwatną weryfikację firm i cudzoziemców, którzy w nich uczestniczą. Niezależnie MSZ zapowiada prace nad innymi formami ulepszenia procedur wizowych dla przedstawicieli biznesu, zwłaszcza w najbardziej pożądanych przez polską gospodarkę branżach.

Co z wydanymi wizami?

Ministerstwo w swoim komunikacie nie zapowiedziało żadnych ograniczeń co do wykorzystania wydanych już wiz PBH. Zatem cudzoziemcy, którzy uzyskali już wizy w ramach programu, będą mogli bez przeszkód przebywać i pracować na ich podstawie w Polsce aż do upływu ich ważności. Pracodawcy powinni jednak zadbać o legalizację dalszej pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zapewnić nieprzerwaną legalność zatrudnienia posiadaczy wiz PBH.

Kto mógł otrzymać wizę PBH?

Dla przypomnienia: o wizy PBH mogli ubiegać się obywatele Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu, posiadający odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie w sektorze IT. Wizy te umożliwiały wykonywanie pracy w Polsce bez dodatkowego zezwolenia, a także ułatwiały proces legalizacji pobytu w Polsce dla członków rodzin posiadaczy takich wiz. Ich wydanie uzależnione było jednak od wyrażenia zainteresowania zatrudnieniem danego cudzoziemca przez jednego z przedsiębiorców zgłoszonych do programu.

Chętnie udzielimy Państwu kompleksowego wsparcia w procesie legalizacji zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w Polsce. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Idź do oryginalnego materiału