Konsekwencje kierowania samochodem pod wpływem alkoholu lub narkotyków

4 miesięcy temu

Konsekwencje jazdy po alkoholu są uzależnione od kwalifikacji czynu. Zgodnie z obowiązującym prawem kierowanie pojazdem po wypiciu napojów alkoholowych może zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo. Kiedy dochodzi do popełnienia któregoś z nich? Jakie kary grożą kierowcom za jazdę po alkoholu, a jakie za prowadzenie po przyjęciu narkotyków?

Polacy przez cały czas jeżdżą po alkoholu, choć już nieco mniej – statystyki

Z policyjnych statystyk wynika, iż liczba nietrzeźwych kierowców w 2021 roku przekroczyła 100 tysięcy. Z kolei w 2022 roku osób dopuszczających się tego typu czynów było nieco mniej – około 98 tysięcy. Czy to doby znak? Z pewnością można zauważyć w tym wypadku sukces kampanii społecznych, a także zwiększającej się świadomości Polaków. Piłeś? Nie jedź. Jeśli jedziesz, nie pij – dla bezpieczeństwa własnego, swoich pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Statystyki z 2023 roku pokażą, czy spadki są tymczasowe, czy polscy kierowcy rzeczywiście zaczęli z większą świadomością podchodzić do bezpieczeństwa i społecznej odpowiedzialności.

Prawo a siadanie za kierownicą po alkoholu – przestępstwo czy wykroczenie?

Kiedy dochodzi do popełnienia wykroczenia, a kiedy do przestępstwa? Kwalifikacja czynu jest bezpośrednio uzależniona od stężenia alkoholu we krwi kierującego lub w wydychanym przez niego powietrzu.

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu

Wykroczeniem jest prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu – gdy we krwi znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub gdy jego zawartość w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi 0,1–0,25 mg.

Jazda samochodem w stanie nietrzeźwości

O popełnieniu przestępstwa mówi się, gdy kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości. To sytuacja, gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila we krwi lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Konsekwencje jazdy po alkoholu

Konsekwencje jazdy po alkoholu są bezpośrednio uzależnione od kwalifikacji czynu. W przypadku przestępstwa kary są znacznie dotkliwsze niż w razie wykroczenia. Z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń wynika, iż kara za prowadzenie w stanie po spożyciu alkoholu to areszt lub grzywna nie niższa niż 2500 złotych. Niekiedy orzeka się dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów.

Z art. 178a Kodeksu karnego wynika, iż jazda w stanie nietrzeźwości powoduje znacznie poważniejsze konsekwencje. Pijany kierowca może otrzymać zobowiązanie do zapłaty co najmniej 5000 złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas, a do tego karę więzienia do 3 lat.

Zarówno za popełnienie wykroczenia, jak i przestępstwa, kierowcy zostaną dodatkowo ukarani 15 punktami karnymi. Od marca 2024 roku zacznie obowiązywać również możliwość konfiskaty samochodu osobom, które prowadzą pojazd w stanie nietrzeźwości (przy co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi), spowodują w tym stanie wypadek lub będą w nim prowadzić pojazd kolejny raz w ciągu ostatnich 2 lat.

Pamiętaj, iż inne kary za jazdę po alkoholu obowiązują w przypadku recydywy lub wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek.

Jakie są kary za jazdę pod wpływem narkotyków?

Jakie są kary za jazdę pod wpływem narkotyków? Jest to, podobnie jak w przypadku alkoholu, uzależnione od stężenia substancji w organizmie kierowcy. Czyn może być bowiem kwalifikowany jako wykroczenie (konsekwencje są w tym wypadku mniejsze niż przy popełnieniu przestępstwa) lub jako przestępstwo (co skutkuje znacznie poważniejszymi sankcjami).

Od czego zależy kwalifikacja czynu? Przede wszystkim od opinii biegłego toksykologa, który dokonuje oceny dotyczącej ilości środka odurzającego we krwi kierowcy i tego, jaki wpływ wywarł on na jego sposób prowadzenia pojazdu.

Jeśli dojdzie do popełnienia wykroczenia, kierowca otrzyma mandat w wysokości do 500 zł, 10 punktów karnych, areszt choćby na 30 dni i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeżeli z kolei dojdzie do popełnienia przestępstwa, kierowca otrzyma obowiązek zrealizowania świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (w wysokości choćby 60 000 złotych), karę więzienia do 3 lat i zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Obrona przed zarzutem jazdy pod wpływem alkoholu – na czym polega? Gdzie szukać pomocy?

Może się zdarzyć, iż choćby kierowca na co dzień dbający o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego wsiądzie za kierownicę po spożyciu alkoholu. W każdym wypadku jest to czyn, który moralnie należy ocenić negatywnie, a taka osoba powinna wyciągnąć odpowiednie wnioski i więcej nie powtarzać takiego zachowania. Czy po zatrzymaniu i pociągnięciu do odpowiedzialności karnej jest możliwa obrona przed zarzutem jazdy pod wpływem alkoholu? Odpowiedź brzmi: tak.

Zdarzają się sytuacje, w których zarzut popełnienia przestępstwa czy wystąpienia wykroczenia jest wynikiem błędu (np. aparatury badawczej). Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, jej konsekwencje mogą poważnie rzutować na życie codzienne oraz karierę (zwłaszcza w przypadku kierowców) osób, którym się to przytrafiło.

Co należy wówczas zrobić? Warto skorzystać z pomocy prawnej. Po wnikliwym przeanalizowaniu konkretnej sytuacji prawnik omówi konsekwencje, jakich można się spodziewać, a także zaproponuje strategię działania, która umożliwi ich zminimalizowanie.

Jak unikać jazdy pod wpływem alkoholu?

Jak unikać jazdy pod wpływem alkoholu? Przede wszystkim trzeba zawsze trzymać się jednej, najważniejszej zasady: nie wsiadaj do samochodu, jeżeli piłeś. Możesz w takiej sytuacji zamówić taksówkę czy poprosić niepijących znajomych o odwiezienie do domu. Możesz też przenocować w miejscu, gdzie imprezowałeś – jeżeli masz pewność, iż będzie to dla Ciebie bezpieczne. Każda z wymienionych opcji jest lepsza niż wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Pamiętaj też, aby następnego dnia sprawdzić alkomatem, czy na pewno jesteś już trzeźwy – dopiero wtedy, gdy masz co do tego pewność, powinieneś znów usiąść za kierownicą.

Idź do oryginalnego materiału