W dniu 3.10.2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał znamienny dla frankowiczów i reprezentujących ich kancelarii frankowych wyrok, w którym stwierdził, iż zawierane w Polsce umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej są nieuczciwe i sądy krajowe mogą albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu.
Odfrankowanie kredytu i jego unieważnienie
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości to faktyczna i realna pomoc frankowiczom, którzy mają problem z jego spłatą. Co więcej, TSUE wskazał, iż sądy polskie nie mogą sprzeciwić się stwierdzeniu nieważności umowy frankowej jeżeli konsument i jego kancelaria frankowa tego żąda.
Przełomowy był wyrok wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie w dn. 3.01.2020 r. w głośnej sprawie małżonków Dziubak. Powołując się na orzeczenie TSUE,
sąd stwierdził, iż ryzyko związane ze zmiennością kursu walut bank (profesjonalista) przeniósł w całości na kredytobiorców (konsumentów), w ten sposób wykorzystał swoją dominującą pozycję wobec słabszego konsumenta. Z tego też powodu umowa taka jest nieuczciwa i nieważna.
Kancelarie frankowe z pomocom frankowiczom
Od tego momentu sprawy frankowe przezywają w Polsce prawdziwe odrodzenie. Kancelarie frankowe wyrosły jak grzyby po deszczu, sady utworzyły wyodrębnione wydziały frankowe obok wydziałów cywilnych, karnych, rodzinnych, pracy i gospodarczych. Liczba spraw wpływających do sadu wzrosła lawinowo, sądy śmiało wydają orzeczenia i to z korzyścią dla konsumentów. Statystyki są bezlitosne dla banków – przegrywają oni jedną sprawę frankową za drugą.
Dalej, w dniu 19.11.2021r Sąd Okręgowy w Warszawie jako pierwszy wydał wyrok obejmujący unieważnienie umowy frankowej podpisanej przez przedsiębiorcę. W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, iż zapisy umowy kredytu frankowego z przedsiębiorcą należy uznać za sprzeczne z istotą stosunków umownych, jeżeli bank byłby upoważniony do dowolnego określenia przez siebie kursu waluty. w tej chwili coraz więcej przedsiębiorców pozywa banki żądając stwierdzenia nieważności umowy kredytowej indeksowanej lub denominowanej do franka szwajcarskiego.
Orzecznictwo sadów polskich faktycznie zastopowało bankowe bezprawie w sprawach kredytów frankowych.