Księgi wieczyste ONLINE – jak uzyskać dostęp?

1 rok temu
Zdjęcie: Księgi wieczyste ONLINE - jak uzyskać dostęp?


Księgi wieczyste są jawne, ich treść można przeglądać dzięki Internetu – stąd właśnie nazwa „księgi wieczyste online”. Warunek jest jeden, aby uzyskać dostęp do treści księgi, należy najpierw podać jej numer. Podstawowe pytanie zatem brzmi: czy znasz numer księgi wieczystej, z którą chciałbyś się zapoznać?

1. Księgi wieczyste online – dostęp, gdy znasz numer księgi wieczystej

Świetnie! W takim przypadku śmiało możesz skorzystać z serwisu internetowego prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: Ekw.ms.gov.pl.

Po wejściu na wskazaną stronę kliknij w link “Przeglądanie księgi wieczystej”. System przeniesie Cię do widoku wyszukiwarki ksiąg wieczystych. W widocznych polach wprowadź numer księgi wieczystej, z którą chcesz się zapoznać. Po kliknięciu przycisku “Wyszukaj księgę” system udostępni Ci jej treść.

Źródło: Ekw.ms.gov.pl – wyszukiwanie księgi wieczystej po numerze KW

Przeglądanie treści księgi wieczystej jest bezpłatne.

2. Księgi wieczyste online – dostęp, gdy nie znasz numeru księgi wieczystej

Jak się okazuje, to wcale nie problem. Tutaj również Internet daje nam gotowe rozwiązanie. Wystarczy, iż wejdziesz na stronę ogólnopolskiej wyszukiwarki ksiąg wieczystych: https://ksiegiwieczyste.pl/. Jest to serwis internetowy, który umożliwia poznanie numeru księgi wieczystej po podaniu adresu nieruchomości lub numeru działki:

Źródło: Ksiegiwieczyste.pl – strona główna

Jest to serwis komercyjny, dlatego uzyskanie numeru księgi w ten sposób jest odpłatne.

Czego dowiesz się z księgi wieczystej?

Księga wieczysta składa się z czterech działów – każdy z nich poświęcony jest konkretnemu zestawowi informacji. jeżeli interesuje Cię, kto jest właścicielem nieruchomości, koniecznie sprawdź dział II – “Własność”. W sytuacji, gdy właścicielem jest osoba fizyczna (lub osoby – np. małżeństwo), poznasz jej imię i nazwisko, imiona rodziców, PESEL.

Jeśli interesuje Cię, czy dana nieruchomość obciążona jest hipoteką, zajrzyj do działu IV. Dowiesz się, jakiego rodzaju jest to hipoteka, w jakiej walucie i na jaką kwotę.

A jeżeli chcesz upewnić się, czy np. nieruchomość, którą planujesz kupić, nie zamieszkuje “dożywotni lokator”, koniecznie sprawdź wpisy w dziale III. Analizując ten dział, zweryfikujesz również, czy na nieruchomości nie ciążą inne prawa, ograniczenia lub roszczenia, które mogą znacznie utrudnić rozporządzanie nią.

Przeczytaj także: Księgi wieczyste po numerze działki lub adresie – jak szukać?

Zdjęcie: Picjumbo.com

Idź do oryginalnego materiału