Przy Politechnice Warszawskiej rusza ambitne centrum badawcze. Połączy technologie przyszłości z energetyką jutra. Chodzi o nowy projekt C-QuaNT, czyli Centrum Doskonałości Technologii Kwantowych i Jądrowych.
To miejsce, w którym mają spotykać się naukowcy, inżynierowie i przedstawiciele przemysłu, by wspólnie pracować nad przełomowymi rozwiązaniami. Jego celem jest zintegrowanie trzech kluczowych obszarów badań: technologii kwantowych, energetyki jądrowej oraz fizyki wysokich energii. Centrum ma wspierać współpracę między badaczami i dydaktykami, a także ułatwiać wdrażanie nowych rozwiązań i nawiązywanie partnerstw z przemysłem. Powstało w oparciu o dotychczasowe osiągnięcia naukowców i inżynierów PW. Prace rozpoczęły się od kwietnia.
Jednym z głównych projektów C-QuaNT jest rozwój infrastruktury komputera kwantowego opartego o pułapki jonowe. Technologię tę tworzą eksperci z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii.


Fot. DKWOC
Fotografie przedstawiają część toru optycznego lasera niebieskiego oraz pułapki jonowej, które tworzą prototyp komputera kwantowego znajdującego się w CEZAMAT PW.
Jak podkreśla prof. Adam Kisiel, dyrektor C-QuaNT:
– Fizyka wysokich energii to badania dotyczące fizyki jądrowej, w których w naturalny sposób wykorzystywane są różnorakie technologie jądrowe, w tym detektory promieniowania. Obiecującą perspektywą ich dalszego rozwoju są technologie kwantowe. Dzięki tej synergii, C-QuaNT ma szansę wzbogacić polski program jądrowy o nowe rozwiązania.
W centrum koordynowana będzie także kooperacja z przedstawicielami branży jądrowej. Zaangażowanie polskich naukowców w duże międzynarodowe projekty, takie jak CERN, Brookhaven National Laboratory czy FAIR/GSI, większa rozpoznawalność i prestiż polskiej nauki. Doświadczenie zdobywane w tych instytucjach stanowi fundament rozwoju nowego centrum.
C-QuaNT istnieje przy CEZAMAT (Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii) Politechniki Warszawskiej. Jest jednym z najnowocześniejszych centrów badawczo-rozwojowych w Polsce. Zajmuje się badaniami w dziedzinie mikro- i nanoelektroniki, fotoniki, bioinżynierii oraz technologii materiałowych. Posiada specjalistyczne laboratoria do pracy w warunkach czystych, umożliwiające m.in. produkcję elementów mikroelektronicznych i testy zaawansowanych urządzeń pomiarowych. CEZAMAT łączy naukę z przemysłem, wspierając rozwój nowatorskich rozwiązań technologicznych.


Fot. CEZAMAT
Politechnika Warszawska od lat rozwija kompetencje w zakresie fizyki jądrowej i energetyki. Uczelnia prowadzi kierunki studiów i projekty badawcze związane z technologiami jądrowymi, współpracuje z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi, a także aktywnie uczestniczy w dyskusjach nad przyszłością polskiej energetyki. Otwarcie C-QuaNT to kolejny krok w kierunku umacniania pozycji uczelni jako lidera w rozwoju nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań energetycznych.
Źródło fot. Politechnika Warszawska – fot. CERN, Piotr Sobotka, unsplash/Patrick Federi