Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt utworzenia centralnego systemu zbierającego informacje od szpitali na temat posiadanych i zajętych łóżkach, zatrudnieniu, infrastrukturze i wyrobach, a także zapasach krwi czy środków ochrony indywidualnej. Informacje mają być raportowane w czasie rzeczywistym.
Pomysł utworzenia kolejnego systemu ewidencji danych pozyskiwanych od placówek medycznych resort zdrowia uzasadnia, iż aktualnie nie ma możliwości bieżącej kontroli potencjału i stanu wykorzystania infrastruktury medycznej w Polsce.
W uzasadnieniu do projektu przypomina się trudności ze zbieraniem informacji w czasie pandemii. resort wskazuje również, iż informacje o zasobach są w tej chwili zbierane na kilka sposobów, dla różnych instytucji, co niepotrzebne obciąża personel placówek medycznych. Dublują się systemy zbierania danych i tworzenia raportów. A jednocześnie “w systemie ochrony zdrowia brak jest rozwiązań pozwalających na monitorowanie, zarówno na poziomie wojewódzkim, jak również centralnym, informacji o aktualnym stanie zasobów: łóżek szpitalnych, pracowników medycznych, infrastruktury, wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej, gazów medycznych oraz krwi i jej składników.” Brakuje też informacji o czasowym wyłączeniu posiadanych łóżek z eksploatacji i niedostatecznej sprawozdawczości odnośnie sprzętu medycznego posiadanego przez szpitale.
Nieefektywny system gromadzenia tego typu informacji utrudnia funkcjonowanie Państwowego Ratownictwa Medycznego, stanowi też zagrożenie dla zarządzania kryzysowego. Nowy system ma usprawnić m.in. przyjmowanie pacjentów w stanach nagłych, zapobieganie odmowom przyjmowania pacjentów przywożonych do szpitali przez ratowników i zmniejszyć liczbę pacjentów przewożonych z jednej placówki medycznej do drugiej. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, iż przy stworzenie nowego rejestru zakłada się “wprowadzenie jak najszerszej automatyzacji przekazywania danych przez połączenie z systemami teleinformatycznymi usługodawców, co pozwoli na pozyskiwanie danych w czasie rzeczywistym (lub do niego zbliżonym) oraz pozwoli na odciążenie personelu w obszarze zadań sprawozdawczych”.
Według projektu ustawy zakłada się, iż System Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy zacznie działać od 1 stycznia 2027 roku z przekształcenia w tej chwili istniejącego Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia (SEZOZ),