Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wysłało do Kancelarii Premiera projekt kolejnej rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zawierający m.in. zastąpienie nakazu oskładkowania każdej umowy zlecenie kompleksową reformą Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
„Wysłaliśmy projekt kolejnej rewizji KPO do Kancelarii Premiera! A w nim przede wszystkim:
1) Zwiększenie budżetu Funduszu Wsparcia Energetyki o 1 mld zł (łącznie do 70 mld zł). To m. in. inwestycje w sieci energetyczne i magazyny energii. Słowem: bezpieczeństwo, Europo!
2) Rozliczenie przed czasem 10 mierników KPO: To raporty, analizy i sprawozdania, które zrobiliśmy przed czasem. Dzięki temu część pieniędzy zainwestujemy w Polsce szybciej.
3) Zgodnie z decyzją Premiera zastępujemy nakaz oskładkowania każdej umowy zlecenie kompleksową reformą Państwowej Inspekcji Pracy. Rynek pracy naprawimy punktowo.
* Co dalej: w czwartek zaprezentuję stanowisko przed Stałym Komitetem Rady Ministrów, 28 stycznia stanowisko trafi na Radę Ministrów” – napisał Szyszko na swoim profilu na platformie X.
Wcześniej w styczniu Szyszko informował, iż rząd zdecydował o rezygnacji z oskładkowania umów cywilnoprawnych, a w zamian planuje m.in. „usprawnić i zdigitalizować” procedury działania Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).
Wyjaśniał, iż rząd rozmawia z Komisją Europejską m.in. o tym, żeby wzmocnić PIP – na zasadzie chociażby zwiększonego budżetu dla Inspekcji, co już zostało uwzględnione w budżecie na ten rok.
W połowie grudnia 2024 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało, iż rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO), która rozpocznie się w I kw. 2025 r. obejmie też kwestię oskładkowania umów cywilnoprawnych.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała wówczas, iż resort funduszy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zmiany w KPO dotyczące oskładkowania umów. Zgodnie z obecną wersją KPO, oskładkowanie umów planowane było na styczeń 2025 r. Dziemianowicz-Bąk podała, iż najwcześniej byłoby to możliwe od 2026 r.
Źródło: ISBnews