Morski Oddział Straży Granicznej rekrutuje. 140 miejsc dla przyszłych funkcjonariuszy

23 godzin temu

Morski Oddział Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku ogłosił nabór na 2025 rok. Do służby w formacji przygotowano 140 miejsc. Dokumenty można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w placówkach Straży Granicznej zlokalizowanych w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej.

Morska Straż Graniczna szczególnie zachęca do aplikowania osoby z uprawnieniami morskimi, takimi jak patenty sterników czy mechaników jednostek pływających. Dywizjony w Świnoujściu i Gdańsku poszukują kandydatów do załóg jednostek pływających, które zajmują się ochroną morskiej granicy państwowej. Choć doświadczenie morskie jest mile widziane, nie jest ono konieczne, ponieważ wszyscy kandydaci przechodzą kompleksowe przeszkolenie w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie lub w ośrodkach szkoleniowych SG.

Oprócz możliwości służby na morzu, Straż Graniczna oferuje szereg specjalności lądowych. Kandydaci mogą realizować się jako specjaliści ds. migracji, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych czy eksperci od fałszerstw dokumentów. MOSG posiada również jedyną w kraju orkiestrę Straży Granicznej występującą w marynarskich mundurach.

Do służby w Straży Granicznej mogą aplikować osoby posiadające polskie obywatelstwo, niekarane, o co najmniej średnim wykształceniu i odpowiedniej zdolności fizycznej oraz psychicznej. Minimalny wiek kandydata to 18 lat. W rekrutacji mogą brać udział także uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, którzy nie ukończyli jeszcze nauki ani nie uregulowali stosunku do służby wojskowej.

Proces rekrutacji obejmuje kilka etapów, w tym wstępną rozmowę, badania psychologiczne i psychofizjologiczne, testy z wiedzy ogólnej i języka obcego, egzamin sprawnościowy oraz rozmowę kwalifikacyjną. Kandydaci poddawani są również badaniom lekarskim, które oceniają ich zdolność do służby. Po pozytywnym zakończeniu procesu aplikanci odbywają szkolenie przygotowujące do służby.

Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość bezpłatnych studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie, gdzie po trzech latach nauki uzyskuje się tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego.

Straż Graniczna oferuje wynagrodzenie przekraczające 6 tys. zł netto, a także dodatki na remont lub brak mieszkania, pomoc finansową na zakup domu lub mieszkania, zwrot kosztów dojazdu do miejsca służby, 13. pensję, „mundurówkę” oraz dofinansowanie do wypoczynku.

Więcej informacji na temat rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. Kandydaci mogą także kontaktować się z koordynatorami ds. naboru pod numerami telefonów: 721-960-123 dla województwa zachodniopomorskiego oraz 797-337-256, 721-961-599, 722-124-116 dla pozostałych województw.

Idź do oryginalnego materiału