Rekompensaty dla rybaków za farmy na Bałtyku. Pierwsze wypłaty od Baltic Power

21 godzin temu

Baltic Power wypłacił pierwsze rekompensaty dla rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze budowy morskiej farmy wiatrowej. System ten będzie funkcjonował do czasu wprowadzenia państwowych regulacji w tym zakresie. O środki od 15 do 50 tysięcy złotych rocznie mogą się starać właściciele kutrów, którzy poławiali na obszarze inwestycji w latach 2018-2023.

Wypłaty pieniedzy mają na celu zrekompensowanie lokalnym armatorom ograniczeń w działalności połowowej wynikających z realizacji projektu. Jak wyjaśnia Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, spółka zdecydowała się na wprowadzenie własnego systemu wsparcia jeszcze przed rozpoczęciem prac na morzu.

– Dotrzymaliśmy słowa. Pierwsze wypłaty zrealizowaliśmy jeszcze w 2024 roku. Równolegle pracujemy nad wypracowaniem docelowego rozwiązania dla całej branży offshore wind na polskich wodach Bałtyku – mówi Jarosław Broda.

Kto może skorzystać z rekompensat?

Z programu mogą korzystać armatorzy, których jednostki operowały w latach 2018–2023 na wyznaczonych obszarach rybackich (N7, N8, O7, O8 oraz O6) oraz w strefie buforowej (+500 metrów). Wysokość wsparcia zależy od rozmiaru jednostki i wynosi od 15 200 zł do 48 700 zł rocznie. Dodatkowo przewidziano jednorazowe rekompensaty dla armatorów rekreacyjnych jednostek wędkarskich.

Wnioski można składać w punktach informacyjnych w Łebie, Ustce i Władysławowie oraz online na stronie Baltic Power. Proces odbywa się w dwóch turach rocznie – w tej chwili trwa pierwsza tura obejmująca okres listopad 2024–luty 2025.

Wsparcie dla lokalnych społeczności

Poza wypłatami rekompensat, Baltic Power angażuje rybaków w prace związane z budową farmy. Trzy specjalnie zaadaptowane jednostki rybackie będą pełniły funkcję guard vessels, odpowiadając m.in. za komunikację z jednostkami przepływającymi w okolicach placu budowy.

– Rozpoczynamy morski etap budowy farmy Baltic Power jako pierwsi na polskich wodach Bałtyku. Chcemy odpowiedzieć na potrzeby lokalnej społeczności, wspierając rybaków zarówno finansowo, jak i poprzez zaangażowanie ich w prace na morzu – Jens Poulsen, członek zarządu Baltic Power.

Baltic Power

Morska farma wiatrowa Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie ORLEN i Northland Power. Projekt, który w 2023 roku uzyskał finansowanie w modelu project finance, osiągnął fazę budowy. W styczniu 2025 roku rozpoczną się prace instalacyjne na morzu, a zakończenie budowy planowane jest na 2026 rok.

Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Dzięki zastosowaniu turbin wiatrowych o mocy 15 MW farma będzie produkować około 4 000 GWh rocznie, co pozwoli zaspokoić potrzeby 1,5 miliona gospodarstw domowych i ograniczyć emisję CO2 o 2,8 miliona ton rocznie.

Idź do oryginalnego materiału