Ostatnia nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji w ramach PSI, która weszła w życie 1 stycznia 2023 r., wprowadziła spore zmiany. Jedną z nich jest przesunięcie momentu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego do czasu zakończenia inwestycji objętej decyzją o wsparciu. W ostatnim czasie na ten temat konsekwencji tej zmiany wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej. Czy w czasie realizacji inwestycji, na którą wydano decyzję o wsparciu, podatnicy mogą korzystać z ulgi B+R?
Przesunięcie momentu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia inwestycji produkcyjnych
W ramach decyzji o wsparciu wydanych do końca 2022 r. wsparcie kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługiwało przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym je poniósł po dniu wydania decyzji o wsparciu, aż do jej wygaśnięcia lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej – w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej.
Obecny przepis wprost przesuwa moment rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia do miesiąca, w którym upłynął termin zakończenia inwestycji określony w decyzji o wsparciu.
Przesunięcie powoduje, iż znacząco skraca się okres, w którym przedsiębiorcy działający w Polskiej Strefie Inwestycji mogą korzystać ze zwolnienia.
Tło sprawy
Przy tak zarysowanych przepisach jeden z podatników zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej i potwierdzenie możliwości korzystania z ulgi B+R, pomimo posiadania równolegle decyzji o wsparciu, z której skorzystać (zwolnić dochód z podatku) będzie mógł dopiero po zakończeniu inwestycji.
We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, iż w związku z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi korzysta w tej chwili z ulgi B+R.
Wnioskodawca planuje złożyć wniosek o decyzję o wsparciu.
Spółka planuje realizację inwestycji związaną z zakupem środków trwałych w postaci maszyn i urządzeń, składających się na:
- linię produkcyjną,
- budowę nowego budynku,
- rozbudowę istniejącego budynku (hali produkcyjnej),
- modernizacyjną posiadanych dotychczas maszyn i urządzeń.
Inwestycja ma na celu pozyskanie dodatkowej przestrzeni pod proces produkcyjny oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych spółki.
Spółka będzie w dalszym ciągu realizować prace B+R i ponosić koszty kwalifikowane ulgi B+R. W szczególności będą one ponoszone po dacie uzyskania decyzji o wsparciu (DoW), a przed terminem zakończenia inwestycji wskazanym w DoW. Spółka planuje również, aby po wykorzystaniu puli dostępnej pomocy na podstawie otrzymanej DoW przez cały czas korzystać z ulgi B+R.
Możliwość korzystania z ulgi B+R przy równoczesnym posiadaniu decyzji o wsparciu
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 12 lipca 2023 r. potwierdził, że:
- do czasu zakończenia inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, tj. w okresie, w którym nie będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia podatkowego na podstawie decyzji, spółka będzie uprawniona do korzystania z ulgi B+R w stosunku do wszystkich ponoszonych przez nią kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, bez względu na ich związek z nową inwestycją,
- po skonsumowaniu pomocy wynikającej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem CIT na podstawie decyzji o wsparciu, czyli w okresie, w którym nie będzie już korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie DoW, spółka będzie mogła korzystać z ulgi B+R także w stosunku do działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej na terenie i w zakresie działalności objętej DoW.
O czym należy pamiętać?
W sytuacji, gdy podatnik ponosi wydatki na działalność B+R, które nie są przez niego uwzględniane przy obliczaniu dochodu zwolnionego (PSI), to wówczas wciąż ma prawo do odliczenia poniesionych wydatków w ramach ulgi B+R na niezmienionym poziomie.
W związku z niewątpliwie pozytywną interpretacją Dyrektora KIS podkreślamy, iż przy takim modelu działalności podatnicy powinni prowadzić dokładną ewidencję księgową, by wykluczyć jednoczesne traktowanie danego wydatku jako kosztu kwalifikowanego przy obliczaniu ulgi B+R oraz jako kosztu „strefowego” uwzględnianego przy kalkulacji dochodu zwolnionego osiągniętego w ramach PSI.