Stan faktyczny
Spór pomiędzy polskimi konsumentami oraz Bankiem – będących stronami umowy kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego – dotyczył kwestii, czy w przypadku uznania tej umowy za nieważną w całości z powodu zawarcia w niej niedozwolonych postanowień umownych, mogą oni dochodzić roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych spełnionych na podstawie tej umowy oraz zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty, takich jak wynagrodzenie, odszkodowanie, zwrot kosztów lub waloryzacja świadczenia, z powodu korzystania z pieniędzy przez pewien czas bez podstawy prawnej.
Stanowisko TS
Prawo żądania rekompensaty przez konsumenta
Trybunał przypomniał, iż dyrektywa Rady 93/13/EWG z 5.4.1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.Urz. UE L z 1993 r. Nr 95, s. 29) nie reguluje wyraźnie skutków nieważności umowy zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem po usunięciu zawartych w niej nieuczciwych warunków. W związku z tym do państw członkowskich należy ich określenie, przy czym ustanowione przez nie w tym względzie przepisy powinny być zgodne z prawem Unii, a w szczególności z celami tej dyrektywy. Trybunał wskazał na dwa cele które powinny realizować takie przepisy krajowe. Po pierwsze, warunek umowny uznany za „nieuczciwy” należy co do zasady uznać za nigdy nieistniejący, tak aby nie wywoływał on skutków wobec konsumenta. W związku z sądowe stwierdzenie nieuczciwego charakteru takiego warunku powinno, co do zasady, skutkować przywróceniem sytuacji prawnej i faktycznej, w jakiej konsument znajdowałby się w sytuacji braku takiego warunku, uzasadniając w szczególności prawo do zwrotu korzyści nienależnie nabytych przez przedsiębiorcę, ze szkodą dla konsumenta, w oparciu o ten nieuczciwy warunek (wyrok TS z 31.3.2022 r., Lombard Lízing, C-472/20, EU:C:2022:242, pkt 50, 55). Po drugie, brak takiego przywrócenia mógłby naruszać odstraszający skutek przewidziany w art. 6 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13/EWG.
W niniejszej sprawie, co się tyczy możliwości dochodzenia przez konsumenta, w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego za nieważną, roszczeń wykraczających poza zwrot miesięcznych rat i kosztów zapłaconych z tytułu wykonania tej umowy, a także, w danym przypadku, poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę od dnia wezwania do zapłaty, TS stwierdził, iż nie wydaje się – z zastrzeżeniem weryfikacji przez sąd odsyłający – aby taka możliwość podważała ww. dwa cele. Trybunał wskazał, iż do sądu odsyłającego należy zbadanie, w świetle wszystkich okoliczności zawisłej przed nim sprawy, czy adekwatne przepisy krajowe umożliwiają przywrócenie pod względem prawnym i faktycznym sytuacji konsumenta, w której znajdowałby się w sytuacji braku tej umowy.
Co do odstraszającego skutku zamierzonego przez art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13/EWG, TS wskazał, iż możliwość uznania roszczeń wykraczających poza zwrot miesięcznych rat i kosztów zapłaconych z tytułu wykonania tej umowy, a także, w danym przypadku, poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę od dnia wezwania do zapłaty, może przyczynić się do zniechęcenia przedsiębiorców do włączania nieuczciwych warunków do umów zawieranych z konsumentami. Trybunał dodał, iż przyjęcie przez sąd środków, takich jak roszczenia konsumenta wykraczające poza zwrot miesięcznych rat i kosztów zapłaconych z tytułu wykonania tej umowy, a także poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę od dnia wezwania do zapłaty, nie może zostać uznane za sprzeczne z zasadą pewności prawa, ponieważ stanowi ono konkretne wprowadzenie w życie zakazu stosowania nieuczciwych warunków przewidzianego w dyrektywie 93/13/EWG.
Trybunał przywołał zasadę proporcjonalności, która stanowi ogólną zasadę prawa Unii, i wymaga, aby przepisy krajowe wykonujące to prawo nie wykraczały poza to, co jest konieczne do osiągnięcia zamierzonych celów (wyrok TS z 8.12.2022 r., BTA Baltic Insurance Company, C-769/21, EU:C:2022:973, pkt 34). W konsekwencji TS wskazał, iż do sądu odsyłającego należy dokonanie oceny, w świetle wszystkich okoliczności sporu, czy i w jakim zakresie uwzględnienie roszczeń konsumenta, takich jak wykraczające poza zwrot miesięcznych rat i kosztów zapłaconych z tytułu wykonania tej umowy, a także poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę od dnia wezwania do zapłaty – wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia powyżej przywołanych dwóch celów.
Roszczenia przedsiębiorcy wobec konsumenta
Co do roszczeń przedsiębiorcy wobec konsumenta, TS wskazał, iż podobnie jak w przypadku możliwości dochodzenia przez konsumenta roszczeń wynikających z nieważności umowy kredytu hipotecznego takie roszczenia mogą być dopuszczalne tylko wtedy, gdy nie zagrażają ww. dwóm celom. Trybunał podzielił pogląd rzecznika generalnego przedstawiony w pkt 60 opinii, zgodnie z którym przyznanie bankowi prawa do żądania od konsumenta rekompensaty wykraczającej poza zwrot kapitału wypłaconego z tytułu wykonania tej umowy oraz poza zapłatę, w danym przypadku, odsetek za zwłokę mogłoby podważyć odstraszający skutek zamierzony przez dyrektywę 93/13/EWG.
Reasumując TS orzekł, iż w kontekście uznania umowy kredytu hipotecznego za nieważną w całości ze względu na to, iż nie może ona dalej obowiązywać po usunięciu z niej nieuczciwych warunków, art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13/EWG należy interpretować w ten sposób, że:
- nie stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą konsument ma prawo żądać od instytucji kredytowej rekompensaty wykraczającej poza zwrot miesięcznych rat i kosztów zapłaconych z tytułu wykonania tej umowy oraz poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę od dnia wezwania do zapłaty, pod warunkiem poszanowania celów dyrektywy 93/13/EWG i zasady proporcjonalności, oraz
- stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą instytucja kredytowa ma prawo żądać od konsumenta rekompensaty wykraczającej poza zwrot kapitału wypłaconego z tytułu wykonania tej umowy oraz poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę od dnia wezwania do zapłaty.
Komentarz
To niewątpliwie jeden z budzących największe zainteresowanie wyroków TS w ostatnim czasie. Jego znaczenie nie wynika tylko z samej treści rozstrzygnięcia przez TS zagadnienia, którego bezpośrednio dotyczy, a mianowicie prawa do tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przez strony umowy kredytu frankowego, ale jego konsekwencji, w tym wpływu na podejmowanie przez decyzji kredytobiorcy (konsumenta) o postępowaniu sądowym przeciwko bankowi.
W prezentowanym wyroku przede wszystkim Trybunał powtórzył, iż konsekwencje prawne stwierdzenia nieuczciwego charakteru warunku umownego (niedozwolonego postanowienia umownego – art. 3851 KC) nie zostały uregulowane w dyrektywie 93/13/EWG. Tym samym ich określenie zależy od regulacji prawnych przyjętych w poszczególnych państwach członkowskich. Jednakże TS konsekwentnie uznaje, co powtórzył również w tym wyroku, iż zgodność z prawem UE takich regulacji krajowych, zależy od tego, czy, po pierwsze, pozwalają one na przywrócenie pod względem prawnym i faktycznym sytuacji konsumenta, w której znajdowałby się on w sytuacji braku tej umowy, a po drugie, nie zagrażają realizacji odstraszającego skutku zamierzonego w dyrektywie 93/13/EWG. W niniejszej sprawie Trybunał odniósł się do sporu który dotyczy właśnie skutków prawnych, jakie może pociągnąć za sobą uznanie umowy kredytu hipotecznego za nieważną w całości ze względu na fakt, iż ta umowa nie może dalej obowiązywać po usunięciu nieuczciwych warunków.
Trybunał dokonał w przedstawionym wyroku analizy zarówno roszczeń banku (przedsiębiorcy) wobec frankowicza (konsumenta), jak i konsumenta wobec banku, w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego za nieważną w całości ze względu na to, iż nie może ona dalej obowiązywać po usunięciu zawartych w niej nieuczciwych warunków. Co do pierwszego z tych roszczeń z prezentowanego wyroku jednoznacznie wynika, iż bank może domagać się jedynie zwrotu kapitału kredytu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Tym samym bankowi nie przysługuje możliwość domagania się od frankowicza (konsumenta) tzw. wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Odnośnie drugiego z tych roszczeń TS stwierdził, iż nie narusza przepisów dyrektywa 93/13/EWG, taka wykładnia polskiego prawa, zgodnie z którą konsument ma prawo żądać od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot miesięcznych rat i kosztów zapłaconych z tytułu wykonania tej umowy oraz poza zapłatę ustawowych odsetek za opóźnienie. Jednakże TS zaznaczył, iż polski sąd powinien rozstrzygając taką sprawę uwzględnić cele dyrektywy 93/13/EWG oraz unijną zasadę proporcjonalności. Zatem co do możliwości uzyskania od banków dodatkowych roszczeń, w tym tzw. wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, odszkodowanie, czy też waloryzację świadczenia zasadniczego, rozstrzygające znaczenie dla frankowicza będzie miała wykładnia przyjęta przez polskie sądy, które są związane niniejszym wyrokiem TS.