Nie zaczynaj pracy sezonowej bez tej jednej rzeczy. W grę wchodzi twoje bezpieczeństwo

13 godzin temu
Praca sezonowa dla wielu osób jest nieodłącznym elementem lata. zwykle możemy dzięki niej sporo zarobić i to w stosunkowo krótkim czasie. Warto jednak zadbać przy tym o wszelkie formalności. Dzięki temu unikniemy ewentualnych nieprzyjemności, a choćby zyskamy więcej niż przy pracy "na czarno".
Praca sezonowa w Polsce jest w pełni legalna, o ile zadbamy wcześniej o nawiązanie stosunku pracy z naszym przyszłym pracodawcą. Wiążą się z tym oczywiście dodatkowe formalności, ale wpływa to bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo jako pracowników. Dzięki umowie będziemy mieć gwarancję, iż nie zakończymy letnich wakacji, mając za sobą nieprzyjemne doświadczenia. Warto jednak zacząć od tego, jak adekwatnie praca sezonowa jest definiowana w świetle polskich przepisów.


REKLAMA


Zobacz wideo Pracownik ma prawo być naburmuszony, bo nie płacą mu za uśmiech


Praca sezonowa: Kodeks pracy tego nie uwzględnia, ale ma ona swoją definicję. najważniejsze są te cechy
Kodeks pracy nie zawiera odrębnej definicji pracy sezonowej. Portal Infor przypomina jednak, iż istnieją jej pewne wyznaczniki. Kwestia ta została poruszona w wyroku Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1986 roku (II URN 20/86). Zgodnie z nim praca sezonowa to taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez krótki czas związany z określoną porą roku (głównie ze względu na warunki atmosferyczne). Obejmuje to zatem m.in. takie stanowiska jak zbieracz owoców, ogrodnik, kelner, sprzedawca, kasjer, ale też i przewodnik turystyczny lub animator. Osoby zainteresowane takim zajęciem mogą zdecydować się na następujące formy zatrudnienia:


umowa o pracę,
umowa cywilnoprawna,
praca tymczasowa,
umowa o pomocy przy zbiorach,
praktyka absolwencka.


Pracownikowi sezonowemu przysługują wszystkie prawa wynikające z każdej z nich tak jak przy normalnym trybie zatrudnienia. Najpopularniejsze są dwie pierwsze. Czym się one różnią?


Umowa sezonowa może przyjmować różne formy. Niektóre są mniej korzystne dla pracownika
Portal Poradnik Przedsiębiorcy wyjaśnia, iż sezonowa umowa o pracę powinna być umową o pracę na okres próbny lub na czas określony. Pracodawca w takich przypadkach musi pamiętać o wszelkich obowiązkach wynikających z tej formy zatrudnienia, czyli m.in. skierowaniu pracownika na badania wstępne do lekarza medycyny pracy przeprowadzeniu szkoleń w zakresie BHP czy zgłoszeniu pracownika w ZUS-ie. Pracownik z kolei ma zagwarantowane takie prawa jak wynagrodzenie równe co najmniej płacy minimalnej, proporcjonalny urlop wypoczynkowy czy przestrzeganie przepisów dotyczących okresów współpracy i okresów wypowiedzenia.


Umowy cywilnoprawneto głównie umowy zlecenie i umowy o dzieło. Są one bardziej elastyczne, ale nie podlegają przepisom Kodeksu pracy. W związku z tym zleceniobiorca lub wykonawca dzieła tracą pewne przywileje (np. prawo do urlopu), ale wciąż mają zagwarantowane prawo do otrzymania wynagrodzenia, wykonywania pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach oraz badań lekarskich u lekarza medycyny pracy i szkolenia BHP, zakładając, iż wymaga tego charakter danej pracy.


Zobacz też: Płacą choćby 10 tys. zł bez żadnego doświadczenia. Dorzucają też zakwaterowanie


Na koniec warto podkreślić, iż pracę sezonową mogą podejmować także pracownicy młodociani, ale wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału