Kolejny, piąty poziom kwalifikacji PKD, zmiana nazw poszczególnych sekcji, działów, grup, klas i podklas kodów – z początkiem września został opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Regulacja zastąpi aktualnie obowiązującą kwalifikację kodów PKD z 2007 r. i będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
PKD – co się zmieni?
Nowa kwalifikacja ma pomóc w zapewnieniu zgodności z aktualnie obowiązującymi normami unijnymi. W szczególności ze znowelizowaną statystyczną klasyfikacją działalności gospodarczej NACE Rev. 2.
Aby wyodrębnić rodzaje działalności charakterystyczne dla polskiej gospodarki, w rozporządzeniu został wprowadzony piąty poziom kwalifikacji PKD. Zmienią się również nazwy poszczególnych sekcji, działów, grup, klas i podklas kodów PKD.
Wpływ nowych przepisów na przedsiębiorców
Zmiany przepisów dotyczących PKD wpłyną na przedsiębiorców indywidualnych, spółki prawa handlowego i jednostki nieposiadające osobowości prawnej.
Po 1 stycznia podmioty nowopowstałe oraz te, które po wejściu w życie rozporządzenia dokonają zmiany wpisu w CEIDG / KRS / REGON, będą zobowiązane posługiwać się już nowymi kodami PKD.
Jednostki, które prowadziły już działalność i po wejściu w życie rozporządzenia nie będą zgłaszać zmian, mają prawo do korzystania z PKD 2007 w okresie 24 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji (czyli do 31 grudnia 2026 r.). Po tym czasie jest planowane automatyczne przeklasyfikowanie tych podmiotów w CEIDG, KRS, w rejestrze REGON oraz innych rejestrach urzędowych.
Rozporządzenie będzie miało również bezpośredni wpływ na konieczność przeklasyfikowania podmiotów dla potrzeb rejestrów statystycznych (BJS) według prowadzonej przez nie działalności.
Nowa klasyfikacja PKD – o czym należy pamiętać?
W związku z nowymi regulacjami przedsiębiorcy powinni zweryfikować jak zmienią się kody prowadzonej przez nich działalności, aby być przygotowanym na dokonanie ich ewentualnej zmiany lub rozszerzenia kodów prowadzonej działalności na nowopowstałe obszary.
Jednocześnie, przedsiębiorcy powinni zweryfikować, czy w otrzymanych dofinansowaniach / pomocy publicznej lub innych programach publicznych, w których brali udział nie raportowali kodów PKD. Może się bowiem okazać, iż konieczna będzie aktualizacja złożonych wniosków / powiadomienie organów o zmianie dotychczasowego PKD.
Będziemy monitorować ścieżkę legislacyjną rozporządzenia. W przypadku pytań związanych z powyższym tematem, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.