![](https://www.sobotajachira.pl/wp-content/uploads/2025/02/biznes-001.png)
CZYM SĄ KODY PKD?
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to oficjalny system klasyfikacji różnych rodzajów działalności gospodarczych. Jest używany w celach statystycznych, administracyjnych oraz księgowych. Każdy przedsiębiorca, rejestrując firmę, musi wskazać kody PKD, które precyzują profil jego działalności.
OD KIEDY ZACZNĄ OBOWIĄZYWAĆ NOWE KODY PKD?
Nowa klasyfikacja PKD zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, obejmując systemy takie jak REGON, KRS, CEIDG i BJS. Przedsiębiorcy mają dwa lata na dostosowanie swoich kodów do nowych zasad. Jednak, każda zmiana wpisu dokonywana w CEIDG po dniu 1 stycznia będzie wymagała dostosowania kodów PKD do nowej klasyfikacji.
Zatem, w sytuacji, gdy przedsiębiorca wpisany już do rejestru złoży wniosek o zmianę wpisu, zawieszenie działalności lub jej wznowienie, będzie automatycznie zobowiązany do dokonania aktualizacji kodów PKD. Natomiast osoby zakładające firmę po tej dacie określą adekwatny kod według listy PKD 2025.
JAK WYGLĄDA KLASYFIKACJA PKD 2025?
PKD 2025, wzorowane na klasyfikacji PKD 2007, zachowuje pięciopoziomową strukturę. System ten obejmuje ogólne sekcje (np. rolnictwo, czy budownictwo), a następnie dzieli się na coraz bardziej szczegółowe jednostki: działy, grupy, klasy i podklasy, dokładniej opisujące daną działalność gospodarczą.
CO SIĘ ZMIENIA W PKD 2025?
Zmiany w PKD 2025 objęły zarówno dodanie nowych symboli grupowań bez zmiany ich zakresu, jak i reorganizację istniejących pozycji poprzez ich podział lub połączenie. Wiele grupowań otrzymało nowe nazwy w związku ze zmianą zakresu działalności. Niektóre podklasy zostały przesunięte do innych sekcji, działów lub grup. Wprowadzono również nowe grupowania dla działalności, które wcześniej nie były uwzględnione w klasyfikacji.
PODKLASY DODANE W PKD 2025:
- 35.40.Z „Działalność brokerów i agentów energii elektrycznej, gazu ziemnego i pozostałych paliw gazowych”
- 43.60.Z „Pośrednictwo w zakresie specjalistycznych usług budowlanych”
- 47.91.Z „Pośrednictwo w sprzedaży detalicznej niewyspecjalizowanej”
- 47.92.Z „Pośrednictwo w sprzedaży detalicznej wyspecjalizowanej”
- 52.31.Z „Pośrednictwo w transporcie towarów”
- 52.32.Z „Pośrednictwo w transporcie pasażerskim”
- 53.30.Z „Pośrednictwo w zakresie działalności pocztowej i kurierskiej”
- 55.40.Z „Pośrednictwo w zakwaterowaniu”
- 56.40.Z „Pośrednictwo w zakresie działalności usługowej związanej z wyżywieniem”
- 61.20.Z „Działalność w zakresie odsprzedaży usług telekomunikacyjnych oraz pośrednictwo w telekomunikacji”
- 68.31.Z „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”
- 74.91.Z „Działalność rzeczników patentowych i działalność marketingowa”
- 77.51.Z „Pośrednictwo w wynajmie i dzierżawie samochodów osobowych, samochodów kempingowych i przyczep”
- 77.52.Z „Pośrednictwo w wynajmie i dzierżawie pozostałych dóbr materialnych oraz niefinansowych wartości niematerialnych i prawnych”
- 82.40.Z „Pośrednictwo w zakresie działalności wspomagającej prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowane”
- 85.61.Z „Pośrednictwo w zakresie prowadzenia kursów i korepetycji”
- 86.97.Z „Pośrednictwo związane z działalnością lekarską, dentystyczną i pozostałą działalnością w zakresie opieki zdrowotnej”
- 87.91.Z „Pośrednictwo w zakresie pomocy społecznej z zakwaterowaniem”
- 95.40.Z „Pośrednictwo w naprawie i konserwacji komputerów, artykułów użytku osobistego i domowego oraz pojazdów silnikowych, w tym motocykli”
- 96.40.Z „Pośrednictwo w zakresie usług indywidualnych”
To jednak nie wszystkie modyfikacje, jakie zostały wprowadzone przez Rząd. Pełen wykaz dostępny jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 1936. Główny Urząd Statystyczny przygotował graficzne opracowanie załącznika nr 1 do rozporządzenia, które w przejrzysty sposób prezentuje założenia przyświecające nowelizacji przepisów.
Dokument jest dostępny pod adresem: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_nowelizacja/pdf/KlasyfikacjaPKD2025.pdf
Artykuł autorstwa: adw. Katarzyny Omachel