Nowa opcja w bankomacie. "Głosować można będzie w tym roku na trzy sposoby"

6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Czy bankomat może mieć więcej funkcji niż tylko wypłata gotówki? Mieszkańcy jednego z miast w województwie warmińsko-mazurskim już niedługo odkryją zupełnie nowe zastosowanie tego urządzenia. Bez wątpienia zmieni to ich podjeść do obywatelskiego obowiązku, jakim jest głosowanie. Co planują lokalne władze? Zaskoczy to wielu.
Ełk, miasto w województwie warmińsko-mazurskim, jako pierwsze w Polsce wprowadza nowatorskie rozwiązanie umożliwiające mieszkańcom głosowanie nad budżetem obywatelskim dzięki bankomatów. Projekt ten może zostać zrealizowany dzięki współpracy z firmami Mastercard i Planet Cash.


REKLAMA


Zobacz wideo Kiedy głosowanie przez internet? "Cyfryzacja tego procesu nie jest na pierwszym miejscu"


Głosowanie w bankomacie. Nowa inicjatywa w Polsce
Głosowanie dzięki bankomatu to nowy sposób na zwiększenie zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne. W tym roku mieszkańcy Ełku będą mogli oddać głos aż na trzy sposoby, co bez wątpienia będzie sporym udogodnieniem.


Głosować można będzie w tym roku na trzy sposoby. Obok znanych z poprzedniego roku metod: elektronicznie i dzięki tradycyjnej karty, w tym roku jako pierwsze miasto w Polsce wprowadzamy trzecią metodę głosowania: dzięki bankomatów


- podał urząd miasta Ełku w komunikacie, cytowanym przez Gazetę Olsztyńską.


Proces głosowania za pośrednictwem bankomatu ogranicza się do kilku kliknięć - nie trzeba wypełniać formularza, ani wpisywać swoich danych osobowych. Do bankomatu, oferującego taką możliwość, należy włożyć kartę i wpisać numer PIN. Następnie na wyświetlonym na ekranie menu wybrać opcję "Głosuję" oraz oddać głos na dwa wybrane projekty


- dodano. Projekt, którego inicjatorem jest Ełk, może stać się inspiracją dla innych miast w Polsce.


Głosowanie: Budżet obywatelski. Na co zostaną przeznaczone środki w 2025 roku?
Budżet obywatelski to narzędzie, które daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną przeznaczone środki publiczne. W Ełku na realizację projektów w 2025 roku przewidziano 1 milion złotych. Głosowanie odbędzie się w dniach 1-14 października, a wyniki zostaną ogłoszone pod koniec miesiąca. Mieszkańcy będą mogli oddać głos na jeden projekt inwestycyjny i jeden nieinwestycyjny. Ich lista zostanie ogłoszona do 28 września. Podstawowym założeniem budżetu partycypacyjnego jest zwiększenie wpływu obywateli na decyzje dotyczące wydatków miejskich. Inicjatywa ta ma podnieść zaufanie społeczeństwa do władz lokalnych.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału