Nowe kompetencje Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od 31 lipca 2026 r. Szansa na lepsze usługi publiczne dla mieszkańców i rozwój województwa [Wywiad]

1 godzina temu
W dniu 11 czerwca 2026 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy tworzącej związek metropolitalny w województwie pomorskim oraz zmieniający przepisy ustawy regulującej funkcjonowanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Ustawa czeka w tej chwili na podpis Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i ma wejść w życie 31 lipca br. Dla Pomorza oznaczałoby to możliwość powołania drugiej w Polsce metropolii ustawowej. Dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nowelizacja oznacza rozszerzenie kompetencji i większą elastyczność w prowadzeniu wspólnych działań przez 41 miast i gmin. O tym, dlaczego po dziewięciu latach działania jedynego jak dotąd związku metropolitalnego w Polsce potrzebna jest zmiana przepisów, co może zmienić utworzenie metropolii na Pomorzu i jak nowe kompetencje GZM przełożą się na codzienne życie mieszkańców, pytamy Leszka Pietraszka, przewodniczącego zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Idź do oryginalnego materiału