Nowe trendy w pracy zdalnej: workation, bleisure i hush-cation z perspektywy HR

2 miesięcy temu

W dobie pracy zdalnej oraz idei work-life fit, firmy i pracownicy poszukują nowych sposobów na płynne łączenie kariery z życiem osobistym. Trendy takie jak workation, bleisure czy hush-cation zyskują na znaczeniu. adekwatne zrozumienie i adaptacja tych koncepcji mogą przyczynić się do zwiększenia zaangażowania, a także zadowolenia pracowników. W dłuższej perspektywie przyniesie to korzyści organizacji. Nowe trendy równocześnie wymagają od zespołów HR nie tylko elastyczności, ale także innowacyjnego i spójnego podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi.

Workation, czyli praca i wakacje w jednym

Workation (work + vacation) to najbardziej znana koncepcja wpisująca się w ramy idei work-life fit. Pracownicy łączą pracę z wypoczynkiem, przebywając w atrakcyjnych turystycznie miejscach – również poza granicami kraju. W Polsce workation nie jest uregulowane w odrębnych przepisach prawa, dlatego taka forma jest raczej benefitem i opiera się na wewnętrznych regulacjach pracodawcy. Pracownik pozostający na workation musi być dostępny i wykonywać wszystkie zlecane obowiązki zgodnie z ustaleniami z pracodawcą.

W przypadku workation rolą zespołów HR może być zapewnienie pracownikowi dostępu do narzędzi oraz informacji, które pozwolą na efektywne wykonywanie obowiązków z zachowaniem zasad poufności.

Problematyczne kwestie

Taki tryb pracy jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia pracowników, jednak nie jest powszechny wśród organizacji na polskim rynku pracy. Może to wynikać z zawiłości kwestii podatkowych – szczególnie w przypadku pracy w kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W niektórych przypadkach polski pracodawca może być zobowiązany do rejestracji i działania jako płatnik w danym kraju.

Inne kwestie, które mogą być problematyczne z perspektywy zapewnienia compliance przepisów, to ubezpieczenie społeczne oraz przepisy BHP. Ocena bezpieczeństwa i ewentualny wypadek przy pracy, który pociąga za sobą skomplikowane konsekwencje prawne, mogą stanowić spore wyzwanie dla pracodawcy.

Bleisure, czyli połączenie biznesu i przyjemności

Bleisure (business + leisure) to połączenie podróży służbowej z elementami rekreacyjnymi. Założeniem tego trendu jest przedłużenie delegacji, aby spędzić dodatkowy czas na zwiedzaniu lub wypoczynku.

Dla HR jest to okazja do zwiększenia satysfakcji pracowników bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak organizacja tego typu wyjazdów wymaga precyzyjnych ustaleń, co do rozliczenia podroży służbowej, wypłaty diety czy ewidencji czasu pracy. Jest to niezbędne, aby uniknąć nadużyć oraz zagwarantować, iż cele biznesowe są odpowiednio realizowane.

Hush-cation, czyli urlop w tajemnicy

Hush-cation to zjawisko, w którym pracownicy formalnie nie pozostają na urlopie, ani nie zgłaszają pracodawcy zmiany miejsca wykonywania pracy zdalnej, ale w rzeczywistości wykonują swoje obowiązki z innej lokalizacji niż zadeklarowana.

Trend ten nastręcza najwięcej problemów z perspektywy biznesu, przełożonych oraz zespołów HR, gdyż pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. W momencie, gdy nie jest poinformowany o miejscu świadczenia pracy, a dochodzi do wypadku przy pracy lub cyberataku (np. podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi), to konsekwencje mogą być bardzo poważne i kosztowne.

Jeśli pracownicy korzystają z takiej formy pracy, jest to sygnał dla HR, żeby przyjrzeć się zasadom pracy zdalnej lub kulturze organizacyjnej. Być może nie zachęca ona pracowników do jasnej komunikacji potrzeby odpoczynku.

Ważny jest złoty środek

Zespoły HR powinny z jednej strony umożliwić pracownikom korzystanie z elastyczności, jaką oferują nowe trendy, a z drugiej zapewnić, iż ich bezpieczeństwo, poufność informacji oraz jasna odpowiedzialność nie ucierpią w toku korzystania z nich.

Opracowanie odpowiednich polityk oraz transparentna komunikacja są najważniejsze dla skutecznego zarządzania nowymi formami pracy zdalnej. Zespoły HR odgrywają kluczową rolę w adaptacji do tych zmian, szukając złotego środku między elastycznością, produktywnością a compliance przepisów.

Idź do oryginalnego materiału