Nowe uregulowania rynku pracy i służb zatrudnienia od 2025 r.

4 miesięcy temu
  • Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia dostosowuje działania urzędów pracy do współczesnych realiów i potrzeb rynku pracy.
  • Projektowane przepisy obejmują większą mobilność osób szukających pracy, wsparcie dla rodzin wielodzietnych, seniorów oraz opiekunów osób niepełnosprawnych.
  • Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia widnieje w Rządowym Centrum Legislacji.

Cele projektu

Projektowana ustawa wypełnia założenia Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Stanowi ona również realizację części kamienia milowego nr A51G dla reformy pn. A4.1 Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy.

Celem projektu jest odpowiedź na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności działania publicznych służb zatrudnienia w zakresie świadczenia usług dla klientów.

Autorzy projektu podkreślają rolę, którą publiczne służby zatrudnienia odgrywają w zwiększaniu szans na zatrudnienie osób bezrobotnych i poszukujących pracy, a pracodawcom na znalezienie odpowiednich pracowników.

Planowane zmiany w usługach i instrumentach rynku pracy

Projekt przewiduje szereg zmian, w tym:

  • zmianę priorytetów publicznych służb zatrudnienia;
  • bardziej innowacyjne i dopasowane do potrzeb rynku kierunki działania;
  • poprawę efektywności urzędów pracy;
  • zwiększenie mobilności osób szukających pracy;
  • skrócenie czasu poszukiwania pracy;
  • lepszą pomoc rodzinom, osobom powracającym na rynek pracy po urodzeniu dziecka, osobom opiekującym się osobami zależnymi;
  • wsparcie pracodawców;
  • unowocześnienie i zautomatyzowanie usług urzędów pracy;
  • zwiększenie dostępu do Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS);
  • uelastycznienie gospodarowania środkami Funduszu Pracy.

Objęcie pomocą osób nieaktywnych zawodowo i rolników

Projektowana ustawa przewiduje poszerzenie grupy klientów Powiatowych Urzędów Pracy o osoby bierne zawodowo. Urzędy pracy będą mogły podejmować działania mające na celu identyfikację, dotarcie oraz aktywizację osób biernych zawodowo.

Co ważne, również rolnicy posiadający nieruchomość rolną obejmującą obszar użytków rolnych o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych, nie mający stałych dochodów, będą mogli ubiegać się o status osoby bezrobotnej.

Zwiększenie efektywności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia

Zgodnie z projektowaną ustawą, formy pomocy skierowane będą do wszystkich, a nie tylko do niektórych klientów urzędów pracy. Realizując postulat zwiększenia efektywności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia wprowadzono zmiany w zakresie opracowywania Indywidualnego Planu Działania (IPD).

Zwiększenie mobilności osób szukających pracy

Na gruncie projektowanych przepisów bezrobotny będzie miał możliwość wyboru urzędu pracy, z którym będzie współpracował. Zniesione zostanie powiązanie osoby bezrobotnej z urzędem pracy adekwatnym ze względu na miejsce jej zameldowania. Przyjęte rozwiązanie ma na celu ułatwienie kontaktu bezrobotnego z tym urzędem pracy, z którym chce współpracować. Aktualnie osoba bezrobotna musi się zarejestrować w urzędzie pracy adekwatnym dla jej miejsca zameldowania.

Skrócenie czasu poszukiwania pracy

Projektowana ustawa nakłada obowiązek zgłaszania swoich ofert pracy do bazy ofert pracy prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – ePraca na:

  • podmioty publiczne;
  • spółki skarbu państwa;
  • podmioty, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym.

Zaproponowane rozwiązanie ma na celu zwiększenie ilości zróżnicowanych ofert pracy na portalu ePraca oraz skrócenie czasu poszukiwania pracy przez osoby bezrobotne.

Lepsza pomoc rodzinom i osobom powracającym na rynek pracy

Na gruncie projektowanych przepisów pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w formach pomocy będzie przysługiwało m.in. bezrobotnym członkom rodzin wielodzietnych posiadającym Kartę Dużej Rodziny.

Co istotne, opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli korzystać ze wszystkich form wsparcia na takich samach zasadach jak bezrobotni. Obowiązujący katalog form pomocy z jakich mogą korzystać poszukujący pracy opiekunowie osób niepełnosprawnych jest ograniczony.

Wsparcie w zatrudnieniu seniorów

Projektowana ustawa przewiduje również wprowadzenie nowej formy pomocy, która będzie skierowana do przedsiębiorców zatrudniających seniorów.

Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, poszukującej pracy, która ukończyła odpowiednio:

  • 60 lat – w przypadku kobiety;
  • 65 lat – w przypadku mężczyzny.

Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.

Unowocześnienie i zautomatyzowanie usług urzędów pracy

Zgodnie z projektem przeprowadzana zostanie modernizacja lub stworzenie nowego serwisu elektronicznych usług dla klienta oraz wdrożenie nowoczesnych rozwiązań wspierających klienta w poszukiwaniu pracy. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom klient PUP uzyska dostęp do swoich danych dotyczących współpracy z urzędem pracy. Nastąpi usprawnienie składania ofert pracy poprzez zmniejszenie zakresu obligatoryjnych informacji wymaganych od pracodawcy zgłaszającego ofertę pracy.

Szerszy dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Na gruncie projektowanych przepisów osoby prowadzące firmy jednoosobowe oraz osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych będą mogły ubiegać się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Powyższe zmiany mają doprowadzić do zwiększenia udziału dorosłych Polaków w szkoleniach oraz podniesienia ich umiejętności i kwalifikacji zgodnie z potrzebami rynku pracy.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia widnieje w Rządowym Centrum Legislacji. Jak wynika z projektu, większość przepisów ustawy wejdzie w życie z dniem 1.1.2025 r.

Idź do oryginalnego materiału