Morski Oddział Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku otrzymał nowoczesny sprzęt, który wzmocni zdolności operacyjne formacji w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa granic. Na wyposażenie MOSG trafiły dwa pojazdy terenowe, przyczepa podłodziowa oraz hybrydowa łódź motorowa, zakupione w ramach programu „Adaptacja do zmian klimatu, ochrona wód i gospodarki wodnej”.
Zakup pojazdów i sprzętu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu:
- Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł,
- Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł.
Serce zestawu, czyli nowoczesna łódź hybrydowa
Łódź przybrzeżna, patrolowa, hybrydowa (RIB) o numerze burtowym SG-060 będąca na wyposażeniu Placówki Straży Granicznej w Szczecinie, przeznaczona jest do patrolowania akwenów wodnych, wykrywania zagrożeń ekologicznych, kontroli schematy wykonywanych połowów, zwalczania kłusownictwa, ratowania życia na polskich obszarach morskich i wodach śródlądowych.
Łódź ta została zbudowana przez: Sportis S.A., Bojano w roku 2024.
- Typ: S-6500K
- Długość kadłuba – 6,50 m;
- Szerokość – 2,65 m;
- Wysokość boczna – 0,90 m;
- Wysokość nad wodnicą – 2,35 m;
- Zanurzenie – 0,50 m;
- Zanurzenie z pędnikiem – 0,80 m;
- Masa łodzi pustej – 1,4 t;
- Prędkość maksymalna – 35 kn (około 65 km/h);
- Maksymalna liczba osób – 8;
- Silnik napędowy: Yamaha F200 XCB o mocy 147,1 kW.
Pojazdy terenowe Amarok
Pojazdy terenowe Amarok będą elementem działań na lądzie. Ich wszechstronność pozwoli na realizację zadań w trudnych warunkach terenowych, szczególnie w rejonie ujścia Odry oraz przy ochronie granicy państwowej na Mierzei Wiślanej. Ułatwi również szybkie przemieszczanie się zespołów operacyjnych w razie nagłych interwencji.
Nowy zestaw sprzętu posłuży strażnikom granicznym do realizacji kluczowych zadań, takich jak:
- Monitorowanie stanu środowiska
Wykrywanie zanieczyszczeń w wodach portowych i śródlądowych oraz ujawnianie sprawców zanieczyszczeń. - Kontrola transgranicznego przemieszczania odpadów
Zapobieganie nielegalnemu transportowi odpadów przez jednostki pływające. - Ograniczanie skażeń
Identyfikacja i redukcja substancji ropopochodnych oraz innych toksycznych zanieczyszczeń. - Zwalczanie kłusownictwa
Wykrywanie osób zajmujących się nielegalnym połowem ryb oraz urządzeń do tego służących. - Promowanie ekologicznych postaw
Edukacja społeczności związanej z rekreacją wodną na temat ochrony środowiska.
Dzięki nowym pojazdom i łodzi, MOSG będzie mógł skuteczniej monitorować stan środowiska wodnego, wykrywać zanieczyszczenia oraz ograniczać ich skutki. Rozwój technologiczny formacji wpisuje się w szerszą strategię adaptacji do zmian klimatu i modernizacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.
_____
Nowe pojazdy i łódź to nie jedyne wzmocnienia dla MOSG. W ubiegłym tygodniu formacja wzbogaciła się o dwa nowoczesne poduszkowce SG-413 i SG-414, dostarczone przez brytyjską firmę Griffon Hoverwork Limited.
W październiku ubiegłego roku MOSG wzbogacił się także o swoją największą jednostkę morską, patrolowiec SG-301 Gen. Józef Haller. w tej chwili jednostka przechodzi próby eksploatacyjne i przygotowuje się do realizacji zadań zgodnych z przeznaczeniem.
fot.: MOSG