Kolejne zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych odnoszą się do połączeń, przekształceń i podziałów. Jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie, jedną z ciekawszych zmian jest wprowadzenie nowej uproszczonej formy połączenia „bez przyznania udziałów”.
Ustawodawca planuje wprowadzenie kilku innych zupełnie nowych regulacji, które mogą w istotny sposób wpłynąć na procesy reorganizacji.
Nowość – podział spółek przez wyodrębnienie
Całkowitą nowością jest wprowadzenie kolejnego sposobu podziału spółek. Dotychczas dostępne były cztery metody realizacji tego celu (widoczne na grafice poniżej), poprzez:
- przejęcie – przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy podmiotu dzielonego;
- zawiązanie nowych spółek – na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych podmiotów;
- przejęcie i zawiązanie nowej spółki – przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą oraz nowo zawiązaną spółkę lub spółki;
- wydzielenie – przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub podmiot nowo zawiązany.
Nowe przepisy zakładają wprowadzenie podziału przez wyodrębnienie. Odpowiada on podobnemu podziałowi przez wydzielenie z tą istotną zmianą, iż udziały lub akcje spółki przejmującej lubnowo zawiązanej obejmie spółka dzielona, a nie jej wspólnicy.
Podział przez wydzielenie a podział przez wyodrębnienie
Dotychczas podczas podziału przez wydzielenie wspólnik spółki dzielonej otrzymywał udziały lub akcje w nowej spółce (istniejącej lub nowo zawiązanej).
W przypadku podziału przez wyodrębnienie wspólnicy spółki dzielonej nie staną się wspólnikami spółki przejmującej. Podmiot dzielony w zamian za przekazanie części majątku otrzymuje prawa udziałowe w spółce przejmującej i staje się wspólnikiem nowo zawiązanej spółki.
Rozwiązanie to może być atrakcyjne w sytuacji, gdy planujemy restrukturyzację spółki i chcemy stworzyć spółkę zależna, jak również może stać się alternatywą dla aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Podział przez wyodrębnienie, podobnie jak inne sposoby, wiąże się z sukcesją uniwersalną. Oznacza to, iż spółki przejmujące lub nowo zawiązane wskutek podziału wstępują z dniem podziału bądź wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, które określone są w planie podziału. W porównaniu do zwykłego wniesienia aportu jest to znaczne uproszczenie z perspektywy prawno-formalnej.
Skutki podatkowe podziału przez wyodrębnienie
Jak w przypadku każdego procesu reorganizacyjnego nie sposób nie wspomnieć o skutkach podatkowych podziału przez wyodrębnienie.
Zasadniczo będą one w dużej mierze analogiczne jak przy znanym dotychczas podziale przez wydzielenie. Tym samym podział taki będzie neutralny podatkowo, o ile majątek „wyodrębniany” na skutek podziału, jak również majątek pozostający w spółce dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Warto wspomnieć, iż w przypadku tego podziału nie znajdą zastosowania ograniczenia neutralności podatkowej każdej kolejnej restrukturyzacji wprowadzonej przez Polski Ład (chodzi o zasadę neutralności podatkowej wyłącznie pierwszej wymiany udziałów, połączenia, podziału). Wynika to z samego mechanizmu podziału przez wyodrębnienie, który nie zakłada przydzielania udziałów wspólnikom spółki dzielonej. Tym samym po stronie wspólników spółki dzielonej nie powstaje przychód, który mógłby podlegać opodatkowaniu na skutek wprowadzenia tej zasady.
W konsekwencji, w niektórych przypadkach podział przez wyodrębnienie może okazać się również atrakcyjną podatkowo alternatywą dla tradycyjnego podziału przez wydzielenie.
Spółka komandytowo-akcyjna spółką przejmującą, nowo zawiązaną a choćby dzieloną
Istotną zmianą jest przyznanie spółce komandytowo-akcyjnej statusu spółki przejmującej albo nowo zawiązanej. Zyska ona również zdolność podziałową, czyli będzie mogła zostać podzielona. Z uwagi na elementy osobowe, które odróżniają tę spółkę od spółek kapitałowych, nie wszystkie obecne przepisy będą mogły mieć zastosowanie do tego typu procesów. Dlatego dla spółki komandytowo-akcyjnej ustawodawca wprowadził odrębne zasady dotyczące jej podziału.
W konsekwencji nowelizacja k.s.h. przewiduje, że:
- podjęcie uchwały o podziale SKA będzie wymagało zgody wszystkich komplementariuszy;
- komplementariusze będą ponosić odpowiedzialność na dotychczasowych zasadach subsydiarnie wobec wierzycieli, solidarnie ze spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Dotyczy to zobowiązań spółki komandytowo-akcyjnej powstałych przed dniem podziału, łączenia i przekształcenia przez okres trzech lat, licząc od tego dnia.
Jak wynika z praktyki, spółki komandytowo-akcyjne są w stanie prowadzić działalność na taką samą skalę jak spółki kapitałowe. Zatem ograniczanie m.in. zdolności łączeniowej tego typu spółek zmniejszało ich konkurencyjność. Zmianę tę uznajemy za pozytywną reakcję ustawodawcy na obecną sytuację gospodarczą.
Opinia biegłego – zabezpieczenie tajemnicy przedsiębiorstwa
Omawiane zmiany zakładają również zwiększenie ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa spółek podlegających reorganizacji. Procesy reorganizacji spółek poddawane są badaniu biegłego pod kątem poprawności i rzetelności. Ten składa szczegółową opinię do sądu rejestrowego, co powoduje, iż jest ona dostępna dla osób trzecich (jawność akt rejestrowych). Aby nie narażać spółek na naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, ustawodawca proponuje rozwiązanie mające na celu ochronę informacji uznanych za tajemnicę przedsiębiorstwa lub innych prawnie chronionych. , o ile spółka wskaże tego typu dane w opinii, biegły składa do sądu rejestrowego dodatkowo jej odpis z pominięciem tych informacji.
W KRS znajdzie się jedynie odpis nieujawniający tajemnicy przedsiębiorstwa (zmiana ta zostanie również odpowiednio uregulowana w ustawie o KRS). Ma to uchronić przed nadużywaniem przez spółkę uprawnienia do nieujawniania pewnych informacji, które niekoniecznie są tajemnicą przedsiębiorstwa.
Jeśli planują Państwo reorganizację spółki i poszukują wsparcia w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu.