Nowy system dystrybucji elektronicznych paragonów. Czym jest HUB paragonowy?

9 miesięcy temu

Digitalizacja w różnych obszarach życia gospodarczego nie omija także podatków. W ostatnim czasie dość często poruszamy tematy związane z informatyzacją procesów związanych z rozliczeniami podatkowymi. Tematem numer jeden są faktury ustrukturyzowane KSEF, ale nie można zapominać, iż przedsiębiorca wystawia również paragony fiskalne. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się nowym systemem dystrybucji elektronicznych paragonów i wyjaśnimy czym jest HUB paragonowy.

Jaką postać mogą mieć paragony fiskalne?

Postać paragonu fiskalnego będzie w dużej mierze zależała od typu kasy fiskalnej. w tej chwili w sprzedaży są już tylko kasy fiskalne online i w postaci oprogramowania. Jednak w obrocie w dalszym ciągu pozostają także kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii.

Rodzaje kas fiskalnych zostały opisane w podlinkowanej publikacji.

Przy kasach elektronicznych i papierowych, paragon jest wydawany w postaci papierowej, jednak przy spełnieniu pewnych założeń możliwe jest przekazanie paragonu w formie elektronicznej w sposób uzgodniony z klientem. Natomiast w przypadku kas online i wirtualnych paragony wystawiane są w postaci e-paragonu, który jest tak samo istotny jak paragon papierowy. Przy czym nie można zapominać, iż co do zasady paragon powinien mieć postać papierową, a forma e-paragonu jest dopuszczalna jedynie za zgodą odbiorcy. Proponowane w tej chwili rozwiązania nie są zbyt funkcjonalne ani dla sprzedawcy ani dla nabywcy. Dlatego też Ministerstwo Finansów wyszło z propozycją stworzenia aplikacji dla e-paragonów, tylko czy to rozwiązuje problem? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych – HUB paragonowy

Centrum Informatyzacji Resortu Finansów opracowało system informatyczny do odbierania paragonów wystawionych elektrycznie. Pojawia się pojęcie HUB paragonowy i w opisie technicznym tego systemu można przeczytać, w jaki sposób jest definiowany.

HUB Paragonowy
Korzystanie z HUBa Paragonowego jest dobrowolne
Jest to system teleinformatyczny prowadzony przez Ministra Finansów, którego zasadniczym celem jest odbieranie i udostępnianie paragonów w formie elektronicznej przekazywanych przez kasy rejestrujące
Do HUBa Paragonowego mogą być wysyłane paragony z kasy online i kasy wirtualnej
Aplikacja HUB Paragonowy jest dostępna dopiero po jej zainstalowaniu przez kupującego na urządzeniu (np. tablet, telefon, komputer)
Każdy użytkownik aplikacji uzyska unikalny identyfikator w postaci kodu paskowego
Jeżeli nabywca będzie chciał otrzymać e-paragon, to musi sprzedawcy udostępnić kod paskowy do zeskanowania
W przypadku zgody na wystawienie e-paragonu nabywca nie otrzyma już paragonu w wersji papierowej
Przesyłanie e-paragonów do HUBa Paragonowego jest możliwe pod warunkiem, iż kasa fiskalna będzie posiadała taką funkcjonalność. Konieczna więc będzie aktualizacja systemu lub zakup nowej kasy

Hub Paragonowy – od kiedy zostanie uruchomiony?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów nowa funkcjonalność zostanie udostępniona od 15 września 2023 r. Zmiana została wprowadzona w ramach pakietu SLIM VAT 3, poprzez uzupełnienie zapisu o przekazywaniu paragonów w postaci elektronicznej.

Paragon lub faktura fiskalna może być wydana za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony, (wprowadzona zmiana od 15.09.2023 r.) w tym przy użyciu systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pośredniczącego przy wydawaniu nabywcy paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej, bez konieczności podawania jego danych osobowych

Podsumowanie

Obecnie w obrocie gospodarczym część paragonów jest wystawiana w wersji papierowej a część elektronicznie w postaci e-paragonu lub w wersji elektronicznej paragonu. Wprowadzenie nowej funkcjonalności, która umożliwi gromadzenie wszystkich paragonów elektronicznych w jednym miejscu może być ciekawym rozwiązaniem. Jednak, szczególnie na początku może wystąpić wiele przeszkód natury technicznej, o czym wspomnieliśmy w publikacji. Po pierwsze kasa fiskalna online musi posiadać aktualne oprogramowanie. Po drugie klient/nabywca musi zainstalować oprogramowanie. Po trzecie w aplikacji znajdą się tylko te paragony, które zostały przesłane do systemu Szefa KAS, czyli wystawione przez kasy online i wirtualne. Nie jest obligatoryjne rozwiązanie więc trudno ocenić, jakie będzie zainteresowanie jego użytkowaniem. czasu w zastanowienie nie pozostało zbyt wiele, co nie oznacza, iż z nowej funkcjonalności nie można skorzystać również później, to jest po 15 września 2023 r.

Idź do oryginalnego materiału